ალექსანდრე რატიშვილის განცხადებით, ე.წ რითეილებთან იმყოფებიან არათანაბარ, უსამართლო პირობებში და თავის გადარჩენაზე არიან მწარმოებლები გადასულები.„გამომდინარე ასიმეტრიული ურთიერთობის ფაქტიდან როგორც თქვენ ბრძანეთ ადგილი აქვს მიმწოდებლების მიმართ და განსაკუთრებით მტკივნეული ეს არის ადგილობრივი მწარმოებლებისთვის, დისტრიბუტორებისთვისაც და იმპორტიორებისთვისაც, მაგრამ მე როგორც მწარმოებელი ვლაპარაკობ მათი სახელით. იმდენად არათანაბარი, იმდენად უსამართლო პირობები აქვთ დაწესებული, რომ რაიმე განვითარებაზე, წინსვლაზე კი არა, თავის გადარჩენაზეა საუბარი და არა იმაზე, რომ განვვითარდეთ. თუ ამ საკითხს არ მიეხედა ჩემი წარმოებაც და ბევრი სხვაც ხვალ - ზეგ გაკოტრების პირას ვიქნებით, ვართ უკვე“, - განაცხადა ალექსანდრე რატიშვილმა.
გარემოს ეროვნული სააგენტოს წარმომადგენლები ტრაბზონში, GEF–ის რეგიონული...
სხდომის ფარგლებში, პროექტის მიერ გასულ წელს მიღწეული ძირითადი შედეგები, განხორციელების პროცესში გამოვლენილი გამოწვევები და მათი გადაჭრის მექანიზმები კომპლექსურად შეფასდა.მმართველმა კომიტეტმა მიმდინარე წლის სამუშაო გეგმა და შესაბამისი ბიუჯეტი დაამტკიცა. სხდომაზე აღინიშნა, რომ პროექტის მხრიდან გაგრძელდება საქართველოს ინსტიტუციური და ტექნიკური მხარდაჭერა, მდგრადი მეთევზეობისა და ეკოსისტემაზე დაფუძნებული მართვის პრინციპების დანერგვისა და გაძლიერების მიმართულებით.პროექტის მხარდაჭერით დაგეგმილია დემერსალური თევზის სახეობების და მოლუსკ რაპანის კვლევები, ასევე, ჰიდროაკუსტიკური კვლევის მეთოდების ჰარმონიზაციის მიმართულებით ტრენინგები და შავი ზღვის რეგიონულ ჭრილში ერთობლივი სამეცნიერო ექსპედიციების განხორციელება.აღნიშნული ღონისძიებები მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში მეთევზეობის სექტორში მდგრადი პრინციპების გაძლიერებას,  საზღვაო რესურსების გრძელვადიან დაცვასა და რაციონალურ გამოყენებას.
ვლადიმერ ბოჟაძე - „ევროპელი სოციალისტები“ გამოვდივართ ინიციატივით, რომ...
მისი თქმით, ინიციატივა არ გულისხმობს სააფთიაქო ქსელის შექმნას, თუმცა ქსელები ვალდებულები იქნებიან, ასეთი მედიკამენტებისთვის ცალკე ადგილი გამოყონ.„მედიკამენტებზე ფასები განსაკუთრებით მტკივნეულია. მიუხედავად იმისა, რომ 7000-ზე მეტ მედიკამენტზე გვაქვს რეფერენტული ფასები, ყველაზე მწვავედ მოსახლეობას სწორედ წამლების გაზრდილი ფასები უდგას. ამიტომ „ევროპელი სოციალისტები" გამოვდივართ ინიციატივით, რომ სახელმწიფოში შეიქმნას ფარმაცევტული ქარხანა, რომელიც გამოუშვებს მედიკამენტებს, რომელიც, რა თქმა უნდა, უნდა იყოს აუცილებლად ხარისხიანი, უსაფრთხო, ეფექტიანი და ხელმისაწვდომი.სახელმწიფოს ამოცანა არ იქნება მოგებაზე ორიენტირება და ფასები ხარისხიდან გამომდინარე, იქნება ისეთი, რომელიც საოცრად ხელმისაწვდომი იქნება ჩვენი მოქალაქეებისთვის. ჩვენი ინიციატივა არ გულისხმობს სააფთიაქო ქსელის შექმნას, არამედ გულისხმობს მხოლოდ მედიკამენტების წარმოებას სახელმწიფოს გარანტიით ხარისხზე პასუხისმგებლობით. რა თქმა უნდა, ყველა სააფთიაქო ქსელი ვალდებული იქნება, ცალკე გამოყოს ადგილი ასეთი მედიკამენტებისთვის, სადაც ფასს განსაზღვრავს სახელმწიფო. შესაძლებელია ქსელებმა გარკვეული ფასნამატი ასევე სახელმწიფოსთან შეთანხმებით დაამატონ, რაც შეიძლება ოპერირების ხარჯებს უკავშირდებოდეს, თუმცა მნიშვნელოვანია სახელმწიფოს მიერ შექმნილი მედიკამენტები ჩვენი თანამოქალაქეებისთვის ხელმისაწვდომი იყოს“, - განაცხადა ბოჟაძემ.