2019 წლის 30 მაისს სს „საქართველოს კაპიტალმა“ წილის ნასყიდობის ხელშეკრულების საფუძველზე, ბრიტანული-ქართული აკადემიის კაპიტალში ნათია ჯანაშიასგან შეიძინა 70 პროცენტიანი წილი. შესაბამისად, ნათია ჯანაშიას საკუთრებაში დარჩა 30 პროცენტიანი წილი. ნასყიდობის საფასურად ნათია ჯანაშიამ საბანკო გადარიცხვით მიიღო 29 309 905. 66 ლარი.სამხარაულის ექსპერტიზის დასკვნით, მოცემული პერიოდისთვის შპს „ბრიტანულ-ქართული აკადემიის“ 100%-იანი წილის საბაზრო ღირებულება შეფასდა, საიდანაც 70 პროცენტის საბაზრო ღირებულებამ შეადგინა 28 764 901.2 ლარი. გამოდის, რომ „საქართველოს კაპიტალმა“70 პროცენტიანი წილის შესყიდვის დროს ნათია ჯანაშიას საბაზრო ღირებულებაზე 545 ათასი ლარით მეტი გადაუხადა.საქართველოს განათლების ჯგუფის განცხადებით, სამხარაულის დასკვნა კიდევ ერთხელ ადასტურებს კომპანიის პოზიციას და მთლიანად აქარწყლებს ბრიტანულ-ქართული აკადემიის ყოფილი მენეჯმენტის ნათია ჯანაშიას და მისი მეუღლის, დავით ცეცხლაძის მანიპულაციურ ვარაუდებს, რომ მათ აკადემიის 70 პროცენტიანი წილი იაფად დათმეს.„ნათია ჯანაშიამ და დავით ცეცხლაძემ, არაერთხელ განაცხადეს რომ მათი წილი იაფად, უსამართლო ფასად დათმეს, და რომ ისინი შეცდომაში შეიყვანეს. სამხარაულის დასკვნამ დაადასტურა, რომ ნათია ჯანაშიას და დავით ცეცხლაძის მიერ წამოწყებული სპეკულაციური კამპანია ყოველგვარ საფუძველს მოკლებულია. ბრიტანულ-ქართული აკადემიის 70%-იანი წილის შეძენა განხორციელდა მხარეთა შორის შეთანხმებულ ფასად, რომელიც სამხარაულის დასკვნის მიხედვით იყო სამართლიანი ფასი. მეტიც,აღემატებოდა იმ მომენტისთვის არსებულ საბაზრო ფასს,“ - აცხადებენ„საქართველოს კაპიტალის“ შვილობილ კომპანიაში - „საქართველოს განათლების ჯგუფში“.
როგორც მთავრობის მეთაურმა აღნიშნა, საქართველოს ეროვნული ბანკი, განსაკუთრებით მას შემდეგ, რაც მოვიდა სათავეში ახალი ხელმძღვანელობა ნათია თურნავასა და ეროვნული ბანკის საბჭოს ახალი შემადგენლობის სახით, ძალიან დიდი წარმატებით მუშაობს.„რეკორდულ ნიშნულზეა ჩვენი სავალუტო რეზერვები. მარტო ბოლო თვეში, იანვრის განმავლობაში 141 მილიონი დოლარით შეივსო ჩვენი სავალუტო რეზერვები. იცით, რომ ძალიან მყარია ლარის კურსი, ინფლაციური პროცესები სწორად რეგულირდება.ჩვენ შარშან გვქონდა 4 პროცენტი ინფლაცია, შარშანწინ გვქონდა 1,9 პროცენტი ინფლაცია, საშუალო მაჩვენებელი იყო 3 პროცენტზე ნაკლები, რაც არის ზღვრის ფარგლებში. მე ზოგადად ვაფასებ ეროვნული ბანკის საქმიანობას ყველა მიმართულებით, როგორც რეზერვების მიმართულებით, ასევე ლარის კურსის მიმართულებით, ზოგადად მონეტარული, ფისკალური პოლიტიკის კუთხით, ეროვნული ბანკის საქმიანობა არის ძალიან წარმატებული“, - განაცხადა ირაკლი კობახიძემ.
1771243789
ამის შესახებ Galt & Taggart-ის მიმოხილვაშია აღნიშნული.Lion Finance Group-ის (BGEO LN) აქციები დაიხურა 97.00 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -2.95% წინა კვირასთან შედარებით და +3.74% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 213 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 95.30 - 100.80 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 54 ათასი აქცია შეადგინა.თიბისი ბანკის ჯგუფის (TBCG LN) აქციები დაიხურა 42.50 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -0.35% წინა კვირასთან შედარებით და +8.42% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 347 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 42.05 - 43.85 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 74 ათასი აქცია შეადგინა.Georgia Capital-ის (CGEO LN) აქციები დაიხურა 33.15 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), +1.84% წინა კვირასთან შედარებით და +5.57% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 331 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 32.35 - 34.75 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 61 ათასი აქცია შეადგინა.