შეხვედრის ფარგლებში განხილულ იქნა მეფუტკრეობის დარგში არსებული მდგომარეობა და ძირითადი გამოწვევები. განსაკუთრებული ყურადღება დაეთმო სანაშენე საქმიანობის ფარგლებში ჯიშური მიკვლევადობის სისტემის კვლევისა და დანერგვის საკითხებს.საუბარი შეეხო ფუტკრის გენეტიკური რესურსების აღდგენა-კონსერვაციას, იზოლირებული და ბუფერული ზონების განსაზღვრას, საკვები ბაზის გაფართოების აუცილებლობას, ჰიგიენისა და ვეტერინარული კონტროლის მოთხოვნებს, სანიტარიული და ფიტოსანიტარიული (SPS) სტანდარტების დაცვას, საფუტკრე მეურნეობის შემოწმების წესს, ფერმის მართვის სისტემის დანერგვასა და სელექციის ორგანიზებას. ასევე განიხილეს დოკუმენტაციის წარმოება, ბონიტირების ინსტრუქციის დახვეწა და მისი განხორციელების მექანიზმები.„ფუტკრის ადგილობრივი ჯიშების პოპულაციების აღდგენა, დედა ფუტკრების ხალასი ბირთვის შექმნა, ფერმის მართვის სისტემის დანერგვა და სანაშენე სტატუსის მინიჭებაადგილობრივ და საერთაშორისო ბაზარზე ნდობის განმტკიცების მნიშვნელოვან წინაპირობას წარმოადგენს. მსგავსი ტიპის შეხვედრები და სწავლებები მეფუტკრეების ინფორმირების და ცნობადობის ამაღლების აუცილებელი პირობაა“, - აღნიშნა სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორმა ლევან უჯმაჯურიძემ.შეხვედრას მეფუტკრეთა გაერთიანების დირექტორი ალეკო პაპავა, ჩხოროწყუს მუნიციპალიტეტის მერი ჯუმბერ იზორია, საკრებულოს წევრები, სოფლის რწმუნებულები, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორის მოადგილე ნოდარ ხატიაშვილი, სხვა შესაბამისი სამსახურების წარმომადგენლები და დაინტერესებული პირები ესწრებოდნენ.
სააგენტოს თავმჯდომარის განცხადებით, წელიწადის ამ დროს მიმდინარეობს ვენახების ფორმირება, შესაბამისად, მევენახეებმა უნდა გაითვალისწინონ დაგეგმილი ცვლილებები.„სახელწმიფოს ქმედებები სრულად მიმართულია ქართული ღვინის ხარისხის გაუმჯობესებისკენ, რათა ის იყოს კონკურენტუნარიანი ღვინის მსოფლიო ბაზარზე. ამისთვის, უმნიშვნელოვანესია, რომ ის ნედლეული, რომლისგანაც მზადდება ღვინო, იყოს შესაბამისად მაღალი ხარისხის. მაღალი ხარისხის მისაღწევად კი, განსაკუთრებული ყურადღებით უნდა მოვუაროთ ვენახს, არ დავტვირთოთ ვაზი და აქცენტი გავაკეთოთ არა რაოდენობაზე, არამედ ხარისხზე. აღნიშნულის გათვალისწინებით, სამართლიანია გადაწყვეტილება, რომ კიდევ უფრო იზრდება ფასის სხვაობა ხარისხიან კონდიციურსა და დაბალხარისხიან არაკონდიციურ ყურძენს შორის“, - განმარტა ღვინის ეროვნული სააგენტოს თავმჯდომარემ.ლევან მეხუზლას განცხადებით, შაქრიანობის ქვედა ზღვარად განისაზღვრა 17%, რომელზეც იქნება მიბმული უხარისხო ყურძნის დეფინიცია. „17%-ზე დაბალი შაქრიანობის ყურძნისგან ძალიან დაბალი ხარისხის ღვინო მზადდება. ერთ-ერთი მთავარი მაჩვენებელი ყურძნის ხარისხიანობის არის სწორედ შაქრიანობა“, - აღნიშნა სააგენტოს თავმჯდომარემ.
1771404600
მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანმა ვეტერინარული კლინიკების წარმომადგენლების საჭიროებები მოისმინა და განმარტა, რომ სამინისტრო მუშაობს აღნიშნული მიმართულებით სიახლეების დანერგვაზე.ყურადღება გამახვილდა ლაბორატორიასა და ვეტერინარულ სექტორს შორის ეფექტიანი თანამშრომლობის მნიშვნელობაზე. აღინიშნა, რომ მსგავსი ტიპის სამუშაო შეხვედრები რეგულარულად უნდა გაიმართოს, რათა მოხდეს გამოცდილების გაზიარება, სიახლეების გაცნობა და პროფესიული თანამშრომლობის გაღრმავება. ვეტერინარული კლინიკების წარმომადგენლებმა სამომავლოდ მეტად აქტიური თანამშრომლობის სურვილი გამოთქვეს.შეხვედრის ფარგლებში, კლინიკების წარმომადგენლებმა ცხოველთა დაავადებების დიაგნოსტიკის ლაბორატორია დაათვალიერეს, ინფორმაცია მიიღეს უახლესი კვლევების და მათი ჩატარების მეთოდოლოგიაზე.სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიაში ვეტერინარული კლინიკების წარმომადგენლებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრას გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი, სოფლის მეურნეობის სახელმწიფო ლაბორატორიის დირექტორი ირაკლი გულედანი და ლაბორატორიის წამყვანი სპეციალისტები ესწრებოდნენ.
1771401600
ღვინის ეროვნული სააგენტოს ინფორმაციით, საქართველო ჟურნალის ყდაზეა წარმოდგენილი და ეთმობა ერთი სრული სარეკლამო გვერდი, რაც განსაკუთრებით მნიშვნელოვანია ამერიკის სტრატეგიულ ბაზარზე ქართული ღვინის პოპულარიზაციისა და ცნობადობის ზრდისთვის. ჟურნალის ონლაინ ვერსია უკვე ხელმისაწვდომია.პირველი სტატია „საქართველო ყურადღების ცენტრში“ - ქართულ ღვინოს მიმოიხილავს.„ქართული ღვინოები ახალ ეტაპს გადიან. აღმოსავლეთ ევროპის ქვეყანა, ღვინის სამშობლო 8000-წლიანი ღვინის კულტურით, ტურიზმის მნიშვნელოვანი ზრდით სარგებლობს, ხოლო მისი ადგილობრივი ყურძნის ჯიშების ფართო ასორტიმენტი, გამორჩეული მეღვინეობის სტილი და გულიანი სამზარეულო ნოყიერ ნიადაგს ქმნის თავგადასავლების მოყვარულთათვის“, - აღნიშნულია სტატიაში.სტატიის ავტორი, ჟურნალის უფროსი რედაქტორი ჯეიმს მოლსვორთი ასევე საუბრობს Drops of God-ის მეორე სეზონზე, სადაც ქართული ღვინო ყურადღების ცენტრშია.მეორე სტატია „სუფრა“ - ქართულ სუფრასა და გასტრონომიას ეძღვნება და მასში ყურადღება გამახვილებულია ქართულ სამზარეულოსა და სუფრის კულტურაზე.მესამე სტატიაში წარმოდგენილია ქართული ღვინოების მიერ მიღებული შეფასებები. ჯეიმს მოლსვორთმა დეგუსტაციისთვის 56 ქართული ღვინო შეარჩია, საიდანაც უმაღლესი შეფასება - 93 ქულა - „ანდრის ღვინოს“ „ხიხვი კახეთი 2023“-მა მიიღო. 23 მწარმოებლის 56 ღვინიდან 18-მა Wine Spectator-ის 100-ქულიანი შეფასების სისტემიდან 90 ან მეტი ქულა დაიმსახურა, რაც შესანიშნავი შედეგია.Wine Spectator 1976 წლიდან გამოდის და ღვინის მიმართულებით ერთ-ერთ ყველაზე გავლენიან და პოპულარულ გამოცემად მიიჩნევა ენთუზიასტებსა და პროფესიონალებში. მისი ბეჭდური ტირაჟი 400 ათასს აღწევს, ხოლო ონლაინ პლატფორმების ჩათვლით, მკითხველთა რაოდენობა 3 მილიონამდეა. აღნიშნულ ჟურნალში ქართული ღვინის შესახებ სტატია ბოლო 14 წლის განმავლობაში პირველად დაიბეჭდა.
1771401180
შეხვედრაზე მხარეებმა ჩაის სექტორში არსებული გამოწვევები განიხილეს. საუბარი შეეხო ქართული ჩაის ცნობადობის ამაღლების, დაფინანსების, საკანონმდებლო და ცოდნის გაზიარების მიმართულებით დარგის მხარდაჭერის მნიშვნელობის საკითხებს.როგორც შეხვედრაზე აღინიშნა, სახელმწიფოს ერთ-ერთ მთავარ პრიორიტეტს მწარმოებლების ინტერესების დაცვა და მათი საჭიროებების გათვალისწინება წარმოადგენს. ამ მიზნით მიმდინარეობს სახელმწიფო პროგრამებში ცვლილებების განხორციელების და ახალი პროგრამების შემუშავების პროცესი, რომელიც სექტორის წარმომადგენლების მიერ იდენტიფიცირებულ საჭიროებებს დაეფუძნება და ხელს შეუწყობს დარგის განვითარებასა და ქართული ჩაის კონკურენტუნარიანობის ზრდას.„ჩაის სექტორის წარმომადგენლებთან გამართულ სამუშაო შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო ინფორმაცია არსებულ მდგომარეობაზე და გამოწვევებზე, მათ შორის, საკანონმდებლო საკითხებზე, მარეგულირებელ მექანიზმებზე, დაფინანსების, ცოდნის გავრცელების, სტანდარტების თუ სხვა აქტუალურ თემებზე. მოვისმინეთ მოსაზრებები, ვყალიბდებით ერთობლივი მუშაობის ფორმატზე; ვიმედოვნებთ, რომ მუშაობა გაგრძელდება წარმატებით. ანალოგიური ფორმატით სხვა სექტორების წარმომადგენლებთანაც დავგეგმავთ სამუშაო შეხვედრებს“, - აღნიშნა ლაშა დოლიძემ.გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას სოფლის განვითარების სააგენტოს დირექტორი ზურაბ გოზალიშვილი, სოფლის მეურნეობის სამეცნიერო-კვლევითი ცენტრის დირექტორი ლევან უჯმაჯურიძე და სამინისტროს შესაბამისი სამსახურის ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ.