ამის შესახებ აზერბაიჯანის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილემ, ორხან ზეინალოვმა სერბულ ყოველკვირეულ NIN-თან ინტერვიუში განაცხადა.მან ექსპერტთა ორმხრივი სამუშაო ჯგუფების შექმნის გეგმების შესახებ გამოაცხადა: „ერთ-ერთი მთავარი განსახილველი საკითხი იქნება გაზზე მომუშავე ელექტროსადგურებისთვის გაზის მიწოდების ფასების პარამეტრების შემუშავება“.ზეინალოვმა ასევე აღნიშნა, რომ SOCAR-ს ენერგეტიკული აქტივების ფართო პორტფელი აქვს და სერბეთში დამატებით ბიზნეს და საინვესტიციო შესაძლებლობებს განიხილავს.მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ორი ქვეყნის პოზიციები ენერგეტიკული გარდამავალი საკითხებში დიდწილად ემთხვევა.„უფრო სუფთა ენერგიის წყაროებზე გადასვლა რთული ამოცანაა ტრადიციული ენერგეტიკის ძლიერი ტრადიციების მქონე ქვეყნებისთვის. ჩვენ ვხედავთ ცოდნის, გამოცდილებისა და მარეგულირებელი პრაქტიკის გაზიარების შესაძლებლობებს. გარდა ამისა, ჩვენ გვაქვს კონკრეტული გეგმები წყალბადის წარმოების შესახებ, რაც სერბეთთან მომავალი თანამშრომლობის დამატებით პერსპექტივებს ხსნის“, - დაასკვნა მინისტრის მოადგილემ.
1771236476
• სამეგრელოზემო სვანეთი - აბაშა, სენაკი, ხობი, მარტვილი, ჩხოროწყუ, მესტია• რაჭა-ლეჩხუმ-ქვემო სვანეთი - ონი, ამბროლაური, ცაგერი, ლენტეხი• იმერეთი - ვანი, ხარაგაული, საჩხერე, ჭიათურა, სამტრედია, ბაღდათი, ზესტაფონი, ხონი• გურია - ოზურგეთი, ლანჩხუთი, ჩოხატაური• კახეთი - ლაგოდეხი, ახმეტა, თელავი, ყვარელი, სიღნაღი, გურჯაანი, საგარეჯო,• შიდა ქართლი - გორი, ქარელი, კასპი, ხაშური• მცხეთა-მთიანეთი - დუშეთი, მცხეთა,• ქვემო ქართლი - მარნეული, თეთრიწყარო, წალკა, ბოლნისი, დმანისი, გარდაბანი• აჭარა - ქობულეთი, ხულო, შუახევი, ხელვაჩაური• სამცხე-ჯავახეთი - ახალქალაქი, ახალციხემოხალისეთა ქსელი გააერთიანებს 15-17 წლის ახალგაზრდებს და ხელს შეუწყობს მათ აქტიურ ჩართულობას ადგილობრივ დონეზე საგანმანათლებლო აქტივობებში მონაწილეობის გზით. რეგისტრაცია შესაძლებელია 9 მარტის ჩათვლით შემდეგ ბმულზე:https://docs.google.com/forms/d/e/1FAIpQLSdp5OjRuynBy5oYBY4u-GgBl_7txSZIt9jhRPztxzQkGu6d0Q/viewformაღნიშნულ საკითხთან დაკავშირებით გარემოსდაცვითი ინფორმაციისა და განათლების ცენტრის მხრიდან საკონტაქტო პირია, პროექტის ადმინისტრაციული ასისტენტი: მარიამ სესიტაშვილი (ელ.ფოსტა: Mariami.Sesitashvili@eiec.gov.ge, მობ: 598620024).პროგრამა „კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების რისკის შემცირება საქართველოში“ დაფინანსებულია საქართველოს მთავრობის, კლიმატის მწვანე ფონდის (GCF) და შვეიცარიის მთავრობების მიერ და ხორციელდება გაეროს განვითარების პროგრამის (UNDP) მხარდაჭერით.
1771234631
„ფაქტობრივად, ყველა მიგნება, რომელიც ჩვენი კვლევის საფუძველზე გასაჯაროვდა, თითოეულ შეხვედრაზე ყველა მიმართულებით იქნა კერძო სექტორისგან დადასტურებული. შესაბამისად, დასაფასებელია, რომ კერძო სექტორი შეხვედრაზე მოდიოდა უკვე კონკრეტული მოსაზრებებით, გადაჭრის გზებით და ჩვენ ყველა შეხვედრის ბოლოს რეალურად ვაჯერებდით პოზიციებს, რა იქნებოდა უფრო მეტად სწორი გზა, რომ დასახულ მიზნამდე ერთობლივი ძალისხმევით სწორად მივიდეთ“, - განაცხადა ეკონომიკის მინისტრმა.როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა, პროცესი უკვე პარლამენტში, კომისიის ფარგლებში გრძელდება და მოსახლეობას აქვს ძალიან კარგი შესაძლებლობა, პირდაპირი ეთერის საშუალებით ინფორმაცია მიიღოს თითოეულ საკითხთან დაკავშირებით, მოისმინოს კერძო სექტორის, ასევე საპარლამენტო უმრავლესობისა და ოპოზიციური პარტიების შეფასებები.„ვფიქრობ, საკმაოდ ჯანსაღი, საკმაოდ კარგი პროცესია მოსახლეობისთვის, ისევე როგორც ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებისთვის და, რა თქმა უნდა, ძალიან ოპტიმისტურად ვარ განწყობილი. დარწმუნებული ვარ, რომ სწორი საერთო გზებით აუცილებლად უზრუნველვყოფთ სასურსათო პროდუქციაზე ფასების შემცირებას“ - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
1771234394
დოკუმენტში მიმოხილულია ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის საბანკო სექტორის საერთო ტენდენციები, ძლიერი და სუსტი მხარეები, მთავარი გამოწვევები და მაკროეკონომიკური რისკები.ეკონომიკისა და საბანკო სექტორის რისკების საერთო შეფასების მიხედვით, საქართველო ქვეყნების მე-7 ჯგუფში მოხვდა, რაც ყაზახეთთან ერთად საუკეთესოა რეგიონში. ანგარიშში გავლენიანი სარეიტინგო კომპანია განსაკუთრებით მაღალ შეფასებას აძლევს ინსტიტუციურ ჩარჩოს საქართველოში და ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა მოწინავეა რეგიონში.პუბლიკაციის მიხედვით, პორტფელში IFRS Stage 3 სესხების წილის მხრივ ქართული ბანკების აქტივების ხარისხი საუკეთესოა რეგიონში, ამასთან საკრედიტო რისკის ხარჯიც მინიმალურია, რასაც პოზიტიურ მაკროეკონომიკურ გარემოსთან ერთად სებ-ის, როგორც მარეგულირებლის, ეფექტიანი მუშაობაც განაპირობებს. ასევე, ანალიტიკოსები მიმოხილვაში აღნიშნავენ, რომ ეროვნული ბანკის მმართველობა გაძლიერებას განაგრძობს. სარეიტინგო სააგენტო S&P მოელის, რომ საქართველო როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.
1771234257
Hospitality Investment Forum (HIF) მაღალი დონის საერთაშორისო საინვესტიციო პლატფორმაა, რომელიც მოიცავს კავკასიას, ცენტრალურ აზიას, აღმოსავლეთ ევროპასა და ხმელთაშუა ზღვის რეგიონს. ფორუმი აერთიანებს ყველა დაინტერესებულ მხარეს და მისი მიზანია, ხელი შეუწყოს ინდუსტრიის გრძელვადიან განვითარებას რეგიონულ და გლობალურ დონეზე.თბილისში დაგეგმილი ღონისძიება ფოკუსირებული იქნება ახალი სასტუმრო პროექტების განვითარებაზე, კურორტებისა და მრავალფუნქციური უძრავი ქონების მიმართულებებზე, სტრატეგიული ინვესტიციების მოზიდვასა და მდგრადი სტანდარტების დანერგვაზე. ღონისძიება გააერთიანებს საერთაშორისო ინვესტორებს, დეველოპერებსა და გლობალური სასტუმრო ბრენდების წარმომადგენლებს.ფორუმის ფარგლებში გაიმართება პანელური დისკუსიებიც. საქართველოს ტურისტული საინვესტიციო პოტენციალის შესახებ თიბისის კორპორაციული მიმართულების უფროსი ვიცე პრეზიდენტი ნათია სონიშვილი ისაუბრებს. ამავე დისკუსიაში მონაწილეობას მიიღებენ საერთაშორისო ფინანსური ინსტიტუტებისა და ტურიზმის სექტორის მაღალი რგოლის წარმომადგენლები.თიბისი აქტიურად უჭერს მხარს სტუმარმასპინძლობის სექტორის განვითარებას თბილისსა და რეგიონებში. სასტუმროებისა და ტურიზმის ინდუსტრიაში ბანკის პორტფელი ბოლო სამ წელში 22%-ით არის გაზრდილი და 1,2 მილიარდ ლარს შეადგენს. მსგავსი ღონისძიებების მხარდაჭერით კი, თიბისი ხელს უწყობს დარგის განვითარებას: ბაზრის მონაწილეებს შესაძლებლობას აძლევს, დაამყარონ პირდაპირი კავშირები, გაცვალონ გამოცდილება და განიხილონ რეალური საინვესტიციო შესაძლებლობები.
1771232006
ამ ეტაპზე, სენაკის მუნიციპალიტეტის სოფელ თეკლათში, ჭალადიდის დამშრობ მასივზე სადრენაჟო არხები დანალექი გრუნტისა და ნატანი მასისგან იწმინდება. საერთო ჯამში მოწესრიგდება 7500 მეტრი სიგრძის სადრენაჟო არხები, რომლებიც ემსახურება 195 ჰექტარ სასოფლო-სამეურნეო დანიშნულების მიწის ნაკვეთებს.დამშრობ არხებში დაგროვებული გრუნტისა და სხვა მცენარეული ნარჩენების ამოღების შედეგად, გაიზრდება გამტარუნარიანობა, რაც გააუმჯობესებს ქალაქის სადრენაჟო სისტემას და სასოფლო-სამეურნეო სავარგულების დატბორვის რისკი შემცირდება.