ამის შესახებ თურქული მედიასაშუალებები იუწყებიან.„თურქეთში, SOCAR Turkiye Enerji-ს ეგიდით, 2 თებერვალს ექსპლუატაციაში შევიდა 870 მეგავატიანი ცენტრალური ანატოლიის კომბინირებული ციკლის გაზის ტურბინის ელექტროსადგური (CACGTPP), რითაც დასრულდა ყიდვა-გაყიდვის პროცესი“, - ნათქვამია განცხადებაში.აღნიშნულია, რომ ეს ელექტროსადგური, როგორც თურქეთის ერთ-ერთი სტრატეგიული ენერგეტიკული ცენტრი, გადამწყვეტი მნიშვნელობისაა ელექტროენერგიის მიწოდების უსაფრთხოებისთვის.„ამ შეძენით, SOCAR Turkiye აძლიერებს არსებულ ენერგომომარაგებისა და ვაჭრობის ოპერაციებს, ასრულებს გაზიდან ელექტროენერგიის ღირებულებათა ჯაჭვს და მნიშვნელოვნად ზრდის პორტფელის მოქნილობას და ბაზრის მდგრადობას ელექტროენერგიის ვაჭრობის მხარდაჭერით საკუთარი გენერაციის სიმძლავრის მეშვეობით“, - ნათქვამია განცხადებაში.როგორც ცნობილია, თურქეთში 870 მეგავატიანი „გამა ენერჯი იჩ ანადოლუს“ ელექტროსადგურის გაყიდვისა და შესყიდვის ხელშეკრულების ხელმოწერა „სოკარ თურქიე ენერჯისა“ და „გამა ენერჯის“ შორის 2025 წლის 23 დეკემბერს, აზერბაიჯან-თურქეთის მეორე საინვესტიციო ფორუმის ფარგლებში შედგა.შეთანხმების თანახმად, 870 მეგავატიანი ელექტროსადგურის 100% „სოკარს“ გადაეცემა. ტრანზაქციის ღირებულება 225 მილიონი დოლარია.აღინიშნა, რომ ეს ინვესტიცია არა მხოლოდ აძლიერებს „სოკარის“ პოზიციას თურქეთის ელექტროენერგიის წარმოების სექტორში, არამედ ხელს უწყობს აზერბაიჯანსა და თურქეთს შორის სტრატეგიული ენერგეტიკული თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებას.
1771334656
ამის შესახებ The Guardian იტყობინება.შეხვედრა, რომელსაც Barclays UK-ის აღმასრულებელი დირექტორი ვიმ მარუ უძღვებოდა, ქალაქის უმსხვილესი ბანკების ინიციატივით გაიმართა. ისინი დააფინანსებენ ახალ ოპერატორს, DeliveryCo-ს. პროექტში ასევე მონაწილეობდნენ Santander UK, NatWest, Lloyds, Nationwide და Link network. ინგლისის ბანკი ტექნიკურ საფუძველს მომავალი წლისთვის მოამზადებს, ხოლო გაშვება 2030 წლისთვის არის მოსალოდნელი.შეხვედრა გამოწვეული იყო ამერიკული სისტემების პოტენციური შეფერხების შესახებ შეშფოთებით: ქვეყანაში ბარათით ტრანზაქციების დაახლოებით 95% Visa-სა და Mastercard-ის მეშვეობით მუშავდება. რისკების მაგალითად მოყვანილია რუსეთის გამოცდილება, სადაც სანქციებმა ბარათებით მომსახურების შეფერხებები გამოიწვია.ადრე, ევროპული გადახდების ინიციატივის ხელმძღვანელმა, მარტინა ვაიმერტმა, მოუწოდა ერთიანი ევროპული სისტემის შექმნის დაჩქარებისა და შეერთებულ შტატებზე დამოკიდებულების შემცირებისკენ.
1771318824
რუსეთიდან რძის პროდუქტების იმპორტის მხრივ ბელარუსი მეორე ადგილზეა (86 მილიონ დოლარზე მეტი), უზბეკეთი მესამეზე (48 მილიონ დოლარზე მეტი), ყირგიზეთი მეოთხეზე (დაახლოებით 27 მილიონი დოლარი) და აზერბაიჯანი მეხუთეზე (20 მილიონ დოლარზე მეტი). ამ ქვეყნებმა ერთად 181 მილიონი დოლარის ღირებულების რძის პროდუქტები გადაიტანეს.საერთო ჯამში, რუსული რძის პროდუქტების ექსპორტი 2025 წელს ღირებულებით 14%-ით გაიზარდა და თითქმის 530 მილიონ დოლარს მიაღწია. ამასობაში, ფიზიკური თვალსაზრისით, ექსპორტი დაახლოებით 2024 წლის დონეზე დარჩა - 225 000 ტონაზე მეტი.ადრე გავრცელდა ინფორმაცია, რომ ყაზახეთმა 2025 წელს რუსული არყის გლობალურ იმპორტში ლიდერობა შეინარჩუნა. გასულ წელს რესპუბლიკაში ამ ტიპის სპირტის 25 მილიონი დოლარის ღირებულების ექსპორტი განხორციელდა. ფულადი თვალსაზრისით მიწოდების მოცულობა, 2024 წელთან შედარებით, 3 მილიონი დოლარით გაიზარდა.საქართველო მეორე ადგილზეა 6.5 მილიონი დოლარის მიწოდებით, მესამე ადგილზეა აზერბაიჯანი, რომელმაც იმპორტი 6 მილიონ დოლარამდე გაზარდა. მეოთხე ადგილზეა სომხეთი (5.5 მილიონი დოლარი), ხოლო მეხუთეზეა ისრაელი (4 მილიონი დოლარი).
1770896152
ამის შესახებ Sky News იტყობინება.მან განაცხადა, რომ მასობრივმა მიგრაციამ მოსახლეობის მკვეთრი ზრდა და სოციალური უზრუნველყოფის სისტემაზე ზედმეტი ტვირთი გამოიწვია.„არ შეიძლება გქონდეს ეკონომიკა, სადაც ცხრა მილიონი ადამიანი შეღავათებს იღებს და მიგრანტების უზარმაზარი შემოდინებაა. დიდი ბრიტანეთი კოლონიზებულია. ეს ძალიან ძვირია“, - თქვა მილიარდერმა.მილიარდერმა აღნიშნა, რომ ეს სიტუაცია დიდი ბრიტანეთის საიმიგრაციო პოლიტიკას ევროპაში ერთ-ერთ ყველაზე ლიბერალურს ხდის, მიუხედავად მთავრობის მიერ კონტროლის გამკაცრების დაპირებისა. რეტკლიფმა ასევე გააკრიტიკა ამჟამინდელი საიმიგრაციო სისტემა და აღნიშნა მისი რეფორმირების რადიკალური ზომების საჭიროება.დიდი ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა, კირ სტარმერმა, თავის მხრივ, მოუწოდა რეტკლიფს, ბოდიში მოეხადა გაერთიანებული სამეფოს მიგრანტების მიერ „კოლონიზაციის“ შესახებ გაკეთებული განცხადებებისთვის.„დიდი ბრიტანეთი სიამაყის, ტოლერანტობისა და მრავალფეროვნების ქვეყანაა. ჯიმ რეტკლიფმა ბოდიში უნდა მოიხადოს“, - დაწერა სტარმერმა X-ის სოციალურ ქსელში.ბრიტანეთის პრემიერ-მინისტრმა მილიარდერის კომენტარებს ასევე „არასწორი და შეურაცხმყოფელი“ უწოდა.
1770888989
ეს ბანკისთვის ბოლო ხუთი წლის განმავლობაში რეკორდული თანხაა, 2025 წლის ძლიერი წლიური შედეგების წყალობით. Barclays-ის მოგებამ 2016 წლიდან ყველაზე მაღალი ზრდა აჩვენა.გასულ წელს, დაახლოებით 1,340 უფროსმა თანამშრომელმა, რომლებიც პასუხისმგებელნი იყვნენ მნიშვნელოვან ფინანსურ რისკებზე, მიიღო ბონუსები, რომელთა ჯამური ღირებულება თითქმის 950 მილიონი ფუნტი სტერლინგი (1.3 მილიარდი აშშ დოლარი) იყო ნაღდი ფულისა და აქციების სახით.ბანკს დაახლოებით 93,000 სრული განაკვეთით დასაქმებული თანამშრომელი ჰყავს. Barclays-ის აღმასრულებელი დირექტორი, კოიმბატორე ვენკატაკრიშნანი, 2025 წლის ბოლოსთვის 9.4 მილიონი ფუნტის (12.8 მილიონი აშშ დოლარი) ოდენობის ბონუსს მიიღებს, რაც წინა წელთან შედარებით 12%-ით მეტია. ბანკის უმცროსი თანამშრომლები 500 ფუნტ სტერლინგს (685 აშშ დოლარი) მიიღებენ.
1770815627
გარიგება ბლოგერის გაფართოების ლოგიკური გაგრძელებაა: სულ რამდენიმე თვის წინ მან გამოაცხადა ცალკე არხის გაშვება, რომელიც მთლიანად პირად ფინანსებსა და საინვესტიციო საიდუმლოებებს ეძღვნება, რითაც აჩვენა მისი სურვილი არა მხოლოდ გაერთო, არამედ გაენათლებინა თავისი მრავალმილიონიანი აუდიტორია.დონალდსონის მთავარ არხს ამჟამად 466 მილიონი გამომწერი ჰყავს, რაც მას პლატფორმის უდავო ლიდერად და ისტორიულ რეკორდსმენად აქცევს. თავის ვიდეოებში ის ხშირად დიდ თანხებს, თვითმფრინავებს და კუნძულებსაც კი არიგებს, მაგრამ მისი ამბიციები ვიდეო ჰოსტინგის პლატფორმას სცილდება. დონალდსონის ბიზნეს იმპერია უკვე მოიცავს ვირტუალური რესტორნების წარმატებულ ქსელს, სწრაფად მზარდ საჭმლის ბრენდ Feastables-ს და მომავალ მობილურ ოპერატორ Beast Mobile-ს. Step-ის შეძენა კომპანიის პირველი მნიშვნელოვანი ნაბიჯია რთულ, მაგრამ პერსპექტიულ ფინანსური მომსახურების სექტორში.Step თანამედროვე ნეობანკია, რომელმაც ფიზიკური ფილიალები სმარტფონის მოხერხებულობის სასარგებლოდ მთლიანად მიატოვა. მისი ოპერაციული მოდელი წააგავს წარმატებულ ევროპულ ანალოგებს, როგორიცაა Monzo და Revolut, მაგრამ მოზარდების საჭიროებებზე უნიკალური ადაპტაციით, რაც მათ საშუალებას აძლევს უსაფრთხოდ ისწავლონ ხარჯვის ჩვევების მართვა და საკრედიტო ისტორიის შექმნა ადრეული ასაკიდანვე.სოციალური მედიის ვარსკვლავები ჯოშ რიჩარდსი და ჩარლი დ’ამელიო, რომელიც არაერთხელ გამხდარა MrBeast-ის ვირუსული გამოწვევების ობიექტი, მის ინვესტორებს შორის არიან.
1770716245
ანგარიშის მიხედვით, გლობალური ეკონომიკური გაურკვევლობა და გეოპოლიტიკური რისკები აიძულებს ქვეყნებს ოქრო კვლავაც „უსაფრთხო თავშესაფრად“ აღიქვან.2025 წლის დეკემბერში ცენტრალურმა ბანკებმა საერთაშორისო სავალუტო ფონდისა და სხვა საჯარო წყაროების მეშვეობით 19 ტონა ოქრო შეიძინეს. ამით წლის განმავლობაში წმინდა შესყიდვების საერთო რაოდენობა 328 ტონამდე გაიზარდა.მონაცემების თანახმად, პოლონეთი 102 ტონით პირველ ადგილზეა.მას მოსდევენ ცენტრალური აზიისა და კავკასიის ქვეყნები. სიაში მესამე ადგილზე აზერბაიჯანია 53 ტონა ოქროთი.ოქროს ყველაზე დიდი რაოდენობით შემძენი ქვეყნების სია:1. პოლონეთი – 102 ტონა2. ყაზახეთი – 57 ტონა3. აზერბაიჯანი – 53 ტონა4. ბრაზილია – 43 ტონა5. თურქეთი და ჩინეთი – 27 ტონა
1770372232
როგორც ბაქოს ტელევიზია იტყობინება, ამ მასშტაბური ინიციატივის ფარგლებში, აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობკომპანიამ (SOCAR), ქვეყნის ეკონომიკის სტრატეგიულმა ინვესტორმა, მოსახლეობისთვის სპეციალური დახმარების ცენტრები განათავსა. კიევის რეგიონში SOCAR-ის შვილობილი კომპანიის, Energy Ukraine-ის, ბენზინგასამართ სადგურებზე შეიქმნა ზონები, სადაც დახმარების მიღება ნებისმიერ გაჭირვებულს შეუძლია."კიევისა და მიმდებარე რეგიონის მცხოვრებლები, რომლებიც დაღლილები არიან ელექტროენერგიის ხანგრძლივი გათიშვით და სახლებში გათბობის არარსებობით, აქ პოულობენ ნუგეშს. ეს ცენტრები უზრუნველყოფენ ელექტროენერგიის შეუფერხებელ წვდომას მოწყობილობების დასატენად, სითბოსა და მსუბუქი საკვებისთვის - ყველაფერი სრულიად უფასოდ. აღსანიშნავია, რომ კომპანია გეგმავს ამ პროექტის სწრაფად გაფართოებას უკრაინის სხვა რეგიონებში არსებულ ყველა ობიექტში მსგავსი ზონების გახსნით.ამ ადგილებმა სიმბოლური მეტსახელი „უძლეველობის წერტილები“ დაიმსახურეს. ეს განსაკუთრებით აქტუალურია ახლა, როდესაც ქვეყნის ენერგოსისტემა დაძაბულია და ტემპერატურა კრიტიკულ დონემდე ეცემა. ბევრი ოჯახისთვის, განსაკუთრებით მათთვის, ვისაც შვილები და ხანდაზმული ნათესავები ჰყავთ, გათბობისა და ელექტროენერგიის ნაკლებობა ცხოვრებას აუტანელს ხდის. სწორედ ამიტომ, აზერბაიჯანის ინიციატივამ ასე დიდი გამოხმაურება ჰპოვა უკრაინელებში. კიევის მაცხოვრებლები, რომლებმაც განახლებული ბენზინგასამართი სადგურები მოინახულეს, ემოციებით არიან აღსავსე და ღრმა მადლიერებას გამოხატავენ აზერბაიჯანელი ხალხის მიმართ" , - აღნიშნულია რეპორტაჟში.„SOCAR-ის ეს ჰუმანიტარული ნაბიჯი ნამდვილი იმედის სხივი გახდა სიცივით დაავადებული ადამიანებისთვის. აქ ჩვენ შეგვიძლია კომფორტულ გარემოში ვჭამოთ და გავთბეთ. ეს ინიციატივა ნათლად აჩვენებს ჩვენს ქვეყნებსა და ხალხებს შორის ჩამოყალიბებული ურთიერთობების გულწრფელობასა და სიმტკიცეს“, - აღნიშნავს კიევის მკვიდრი ნადეჟდა მიხაილოვა.
1770214147
ამის შესახებ Reuters-ი აშშ-ის სენატორ ჩაკ გრასლიზე დაყრდნობით წერს (რესპუბლიკელი, აიოვა).პოლიტიკოსის თქმით, გამოძიების შედეგად გამოვლინდა ნაცისტური გერმანიის სტრუქტურების - საგარეო საქმეთა სამინისტროს, იარაღის კომპანიისა და წითელი ჯვრის კუთვნილი აქამდე უცნობი სამხედრო ანგარიშები. გარდა ამისა, დადგინდა, რომ სს-ის ეკონომიკურ განყოფილებას, ნაციონალ-სოციალისტური გერმანიის მუშათა პარტიის პარამილიტარულ განყოფილებას, ასევე ჰქონდა ანგარიში ამ ბანკში. გრასლიმ დასძინა, რომ აშშ-ს აქვს ახალი დეტალები იმ სქემის შესახებ, რომელმაც ნაცისტებს არგენტინაში გაქცევაში დაეხმარა.შვეიცარიული ბანკები დიდი ხანია კრიტიკის ობიექტია ნაცისტებთან წარსული კავშირების დამალვის გამო. 1999 წელს ქვეყნის ორმა უმსხვილესმა ბანკმა, UBS-მა და Credit Suisse-მა, ჰოლოკოსტის გადარჩენილთა მიერ შეტანილი სარჩელების 1.25 მილიარდი დოლარის ოდენობის შეთანხმებას მიაღწიეს.2020 წლის მარტში, Credit Suisse-მა ნებაყოფლობით გამოძიებაზე დათანხმდა ებრაელი აქტივისტების ბრალდებების შემდეგ, რომ ბანკს ნაცისტური ანგარიშები ჰქონდა, თუმცა, აშშ-ის სენატის ბიუჯეტის კომიტეტის თქმით, მან თავისი ვალდებულებები არ შეასრულა. სენატის ცნობით, Credit Suisse-ს მინიმუმ 99 პირის ანგარიშები ჰქონდა, რომელთა ინფორმაცია აქამდე არ იყო საჯარო. როგორც ამბობენ, ეს პირები გერმანიაში ნაცისტი მაღალჩინოსნები ან არგენტინაში ნაცისტებთან დაკავშირებული ჯგუფების წევრები იყვნენ.2023 წელს UBS-მა შეიძინა Credit Suisse და გამოძიების ხელახლა დაწყების ვალდებულება აიღო. 2025 წელს UBS-ის წარმომადგენლებმა განაცხადეს, რომ ისინი თანამშრომლობდნენ აშშ-ის ყოფილ პროკურორ ნილ ბაროფსკისთან, რათა ნათელი მოეფინათ ნაცისტებთან დაკავშირებულ ანგარიშებზე.მსოფლიო ებრაული კონგრესის ხელმძღვანელის, რონალდ ლოდერის შეფასებით, ახალი ანგარიშსწორების მოცულობამ შესაძლოა 10 მილიარდ დოლარს მიაღწიოს.