ტელევიზიებისთვის 2025 წელს მიღებული სარეკლამო შემოსავლების ძირითადი, 82%-იანი წილი პირდაპირმა რეკლამამ დააგენერირა, რაც თითქმის 82 მილიონია. 11% - პროდუქტის განთავსებიდან მიღებული შემოსავალი იყო, რაც 10.6 მილიონი ლარია, ხოლო 7% - სპონსორობამ, რამაც 6.8 მილიონი ლარი შეადგინა.რადიომაუწყებლების შემთხვევაში, 2025 წელს მიღებული სარეკლამო შემოსავალი 9%-ით 7.6 მილიონ ლარამდე შემცირდა.რაც შეეხება 2025 წლის მხოლოდ IV კვარტალს, ამ პერიოდში ტელე და რადიო მაუწყებლების ჯამური კომერციული სარეკლამო შემოსავალი, წინა წლის იმავე პერიოდთან შედარებით 72%-ით გაიზარდა და 41.4 მილიონი ლარი შეადგინა. მხოლოდ ტელევიზიების შემთხვევაში, IV კვარტალში მიღებული კომერციული სარეკლამო შემოსავალი 82.5%-ით გაიზარდა და 39.2 მილიონ ლარს გაუტოლდა.აღსანიშნავია, რომ კომერციული სარეკლამო შემოსავალი კომერციულ რეკლამას, სპონსორობას, პროდუქტის განთავსებას, ტელეშოპინგსა და კომერციულ განცხადებებს მოიცავს.
S&P Global Ratings - საქართველოს საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხ...
დოკუმენტში მიმოხილულია ცენტრალური აზიისა და კავკასიის რეგიონის საბანკო სექტორის საერთო ტენდენციები, ძლიერი და სუსტი მხარეები, მთავარი გამოწვევები და მაკროეკონომიკური რისკები.ეკონომიკისა და საბანკო სექტორის რისკების საერთო შეფასების მიხედვით, საქართველო ქვეყნების მე-7 ჯგუფში მოხვდა, რაც ყაზახეთთან ერთად საუკეთესოა რეგიონში.ანგარიშში გავლენიანი სარეიტინგო კომპანია განსაკუთრებით მაღალ შეფასებას აძლევს ინსტიტუციურ ჩარჩოს საქართველოში და ხაზგასმით აღნიშნავს, რომ საბანკო სექტორის რეგულირება და ზედამხედველობა მოწინავეა რეგიონში.პუბლიკაციის მიხედვით, პორტფელში IFRS Stage 3 სესხების წილის მხრივ ქართული ბანკების აქტივების ხარისხი საუკეთესოა რეგიონში, ამასთან საკრედიტო რისკის ხარჯიც მინიმალურია, რასაც პოზიტიურ მაკროეკონომიკურ გარემოსთან ერთად სებ-ის, როგორც მარეგულირებლის, ეფექტიანი მუშაობაც განაპირობებს. ასევე, ანალიტიკოსები მიმოხილვაში აღნიშნავენ, რომ ეროვნული ბანკის მმართველობა გაძლიერებას განაგრძობს. სარეიტინგო სააგენტო S&P მოელის, რომ საქართველო როგორც ნოვატორი რეგიონში, ევროდირექტივასთან კიდევ უფრო დააახლოებს ბანკების რეზოლუციის ჩარჩოს, რომელიც არსებითად ევროკავშირში მოქმედ დირექტივას (BRRD) ეფუძნება.
"კერძო სექტორთან ერთად სწორი საერთო ძალისხმევით აუცილებლად უზრუნველვყო...
„ფაქტობრივად, ყველა მიგნება, რომელიც ჩვენი კვლევის საფუძველზე გასაჯაროვდა, თითოეულ შეხვედრაზე ყველა მიმართულებით იქნა კერძო სექტორისგან დადასტურებული. შესაბამისად, დასაფასებელია, რომ კერძო სექტორი შეხვედრაზე მოდიოდა უკვე კონკრეტული მოსაზრებებით, გადაჭრის გზებით და ჩვენ ყველა შეხვედრის ბოლოს რეალურად ვაჯერებდით პოზიციებს, რა იქნებოდა უფრო მეტად სწორი გზა, რომ დასახულ მიზნამდე ერთობლივი ძალისხმევით სწორად მივიდეთ“, - განაცხადა ეკონომიკის მინისტრმა.როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა,  პროცესი უკვე პარლამენტში, კომისიის ფარგლებში გრძელდება და მოსახლეობას აქვს ძალიან კარგი შესაძლებლობა,  პირდაპირი ეთერის საშუალებით ინფორმაცია მიიღოს თითოეულ საკითხთან დაკავშირებით, მოისმინოს  კერძო სექტორის, ასევე საპარლამენტო უმრავლესობისა და  ოპოზიციური პარტიების შეფასებები.„ვფიქრობ, საკმაოდ ჯანსაღი, საკმაოდ კარგი პროცესია მოსახლეობისთვის, ისევე როგორც ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებისთვის და, რა თქმა უნდა, ძალიან ოპტიმისტურად ვარ განწყობილი. დარწმუნებული ვარ, რომ სწორი საერთო გზებით აუცილებლად უზრუნველვყოფთ სასურსათო პროდუქციაზე ფასების შემცირებას“ - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
ახალი თიბისი ბარათებით პარტნიორ ობიექტებში ყოველთვის დაზოგავთ მეტს - 1...
თიბისის  პარტნიორებს ახლახან შეუერთდა Bolt Food, სადაც 16 თებერვლიდან 20 თებერვლის ჩათვლით,განსაკუთრებული შეთავაზება დაგხვდებათ- Bolt Plus წლიური მიტანის სერვისის ახალი თიბისი ბარათით, ახალი თიბისი კონცეპტ ბარათით ან ერთგული საკრედიტო ბარათით შეძენისას, გადახდილი თანხის100%-ს, 69,99 ლარს, ერთგულ ყულაბაში მომენტალურად დაიბრუნებთ.ერთგულის ყულაბიდან თანხის გადარიცხვა შესაძლებელია, თიბისის ნებისმიერ საკუთარ ანგარიშზე და მისი განკარგვა ხდება ნებისმიერი მიზნობრიობით.შეთავაზებით სარგებლობისთვის, დაამატეთ ბარათი Bolt Food-ის აპლიკაციაში და გადაიხადეთ. შეთავაზება არ ვრცელდება Apple Pay/ Google Pay  გადახდებზე და სხვა შეკვეთასთან ერთად, წლიური მიტანის სერვისის შეძენისას.თიბისის და Boolt Food-ის 16-20 თებერვლის შეთავაზების დეტალური პირობების სანახავად, გადადით ბმულზე.აიღე, ახალი თიბისი ბარათი ონლაინ რამდენიმე წამში- ფილიალებში მისვლისა და ზედმეტი დროის ხარჯვის გარეშე. გაიმარტივე ცხოვრება და ისარგებლე მუდმივად შენზე მორგებული შეთავაზებებით.