სომხური მედიის ინფორმაციით, ქვეყნის ეროვნულმა ასამბლეამ ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ კანონპროექტი მეორე და საბოლოო მოსმენით დაამტკიცა."კანონპროექტს მხარი 64-მა დეპუტატმა დაუჭირა, 7 დეპუტატმა ხმა მის წინააღმდეგ მისცა, გადაწყვეტილება მიღებულია", - განაცხადა სომხეთის პარლამენტის თავმჯდომარემ, ალენ სიმონიანმა.სომხეთის ევროკავშირში გაწევრიანების პროცესის დაწყების შესახებ კანონპროექტი ქვეყნის მთავრობამ 2024 წლის 9 იანვარს დაამტკიცა, რის შემდეგაც კანონპროექტი პარლამენტს გადაეგზავნა. სომხეთის ეროვნულმა ასამბლეამ კანონპროექტი პირველი მოსმენით გასულ თვეში მიიღო.
1742989307
Tesla-ს კვარტალური შედეგების პრეზენტაციისას მასკმა აღნიშნა, რომ ის დიდ მიღწევად ჩათვლიდა, თუ Tesla დაგეგმილი 10 000 ერთეულიდან ნახევარს გაყიდის. მან დასძინა, რომ 5 000 რობოტიც კი რომაული ლეგიონის ზომაა.„ვფიქრობ, ჩვენ, ფაქტობრივად, ვაპირებთ ავაშენოთ ლეგიონი: რობოტების მინიმუმ ერთი ლეგიონი წელს, შემდეგ კი შესაძლოა 10 ლეგიონი მომავალ წელს“, - თქვა მასკმა.მასკმა აღნიშნა, რომ რობოტების წარმოება Tesla-თვის სრულიად ახალი საქმიანობის სფეროა და შედეგად, კომპანია აუცილებლად აწყდება შეცდომებს.თუმცა, მან ამ რობოტებს Tesla-ს ყველაზე პერსპექტიული აქტივი უწოდა და ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ძნელია გადაჭარბებული შეფასება ინტელექტუალური ჰუმანოიდური რობოტების შექმნის მნიშვნელობის შესახებ, რომლებსაც შეუძლიათ გარემოს აღქმა და დაკისრებული ამოცანების შესრულება.
1742904594
ამის შესახებ Bangkok Post იტყობინება.როგორც გამოცემა აღნიშნავს, სამეფოს ტურიზმისა და სპორტის სამინისტრომ გამოაცხადა, რომ დეპარტამენტებმა მიაღწიეს ფუნდამენტურ შეთანხმებას ამ ღონისძიების გამოყენების აუცილებლობაზე, რათა შეზღუდონ ჩრდილოვანი ბიზნესის შესაძლებლობები, რომლებიც სარგებლობენ ხანგრძლივი უვიზო პერიოდით.ტურიზმის მინისტრმა, სორავონგ ტიენტჰონგმა აღნიშნა, რომ ტაილანდის საგარეო საქმეთა სამინისტრომ აღიარა საკითხი, რომლის გადაწყვეტა აქტიურად განიხილებოდა ბოლო რამდენიმე კვირის განმავლობაში. ტაილანდის ოფიციალური პირები გააგრძელებენ ამ საკითხზე დამატებითი დეტალების განხილვას გადაწყვეტილების ოფიციალურად გამოცხადებამდე, თქვა მან.ტურისტული ინდუსტრიის წარმომადგენლების თქმით, გრძელვადიანი ტურისტები ტაილანდში ჩვეულებრივ რჩებიან 14-დან 21 დღემდე, ხოლო მეზობელი ქვეყნებიდან მოგზაურები სამეფოში დაახლოებით ერთ კვირას ატარებენ. ტაილანდურ ტურისტულ აგენტთა ასოციაციამ, თავის მხრივ, ყურადღება გაამახვილა ქვეყანაში არალეგალურად მომუშავე ან ბიზნესის კეთების უცხოელების მზარდ რაოდენობაზე.
1742293119
„ჩვენ ვაპირებთ ვუთხრათ ამერიკელებს, რომლებმაც აირჩიეს ტირანების მხარე: „დაგვიბრუნეთ თავისუფლების ქანდაკება“. ჩვენ გაჩუქეთ, მაგრამ, როგორც ჩანს, გეზიზღებით“, - თქვა ფრანგმა პოლიტიკოსმა Place publique (საჯარო ადგილი) პარტიის ყრილობაზე გამოსვლისას.გლუკსმანი ცნობილია, როგორც უკრაინის რუსეთთან ომში დახმარების ერთ-ერთი მხარდამჭერი. მანამდე მან არაერთხელ გააკრიტიკა აშშ-ის პრეზიდენტის დონალდ ტრამპის ადმინისტრაცია მოსკოვთან დაახლოების გამო.თავისუფლების ქანდაკება მდებარეობს შეერთებულ შტატებში, თავისუფლების კუნძულზე, მანჰეტენის სამხრეთ-დასავლეთით. ქანდაკება დამზადდა საფრანგეთში მე-19 საუკუნის ბოლოს და გადაეცა შეერთებულ შტატებს. 225 ტონა ქანდაკება დაშლილი სახით 1885 წელს ნიუ-იორკში გაიგზავნა და შემდეგ წელს გაიხსნა. იგი ეროვნული ძეგლი გახდა 1924 წლის 15 ოქტომბერს. ძეგლის იდეა შემოგვთავაზა ედუარდ რენე ლეფევრ დე ლაბულაემ.
1742210186
ამის შესახებ მსოფლიო ოქროს საბჭოს (WGS) ანგარიშებშია ნათქვამი.მეორე ადგილზე გერმანიაა (3351,53). შემდეგ მოდის ოთხი ქვეყანა დაახლოებით თანაბარი რეზერვებით: იტალია (2451,84), საფრანგეთი (2437), რუსეთი (2335,9) და ჩინეთი (2279,56). ათეულში ასევე მოხვდნენ შვეიცარია, ინდოეთი, იაპონია და ნიდერლანდები.ექსპერტების პროგნოზით, 2025 წელს გლობალური ცენტრალური ბანკების მოთხოვნა ოქროს მიმართ შენარჩუნდება და შესყიდვების მოცულობამ შესაძლოა 900 ტონას მიაღწიოს.WGS-ის კვლევამ აჩვენა, რომ ოქროზე დიდი მოთხოვნა ადასტურებს ძვირფასი ლითონის სტრატეგიულ მნიშვნელობას ოფიციალურ მარაგებში, განსაკუთრებით გაზრდილი გეოპოლიტიკური რისკების ფონზე.
1742207145
ინფორმაციას Reuters-ი ავრცელებს.სააგენტოს ცნობით, საუბარია 8L ტიპის გენერალურ ლიცენზიაზე, რომელიც რუსეთის 12 სანქცირებულ ბანკს უფლებას აძლევდა ენერგეტიკასთან დაკავშირებული ოპერაციები განეხორციელებინა.ლიცენზიაში საუბარი იყო იმაზე, რომ დროებითი დაშვება ეხებოდა ოპერაციებს, რომელიც დაკავშირებული იყო ბუნებრივი აირის, ნავთობისა და ნავთობპროდუქტების, ქვანახშირის, ურანისა და სხვა წიაღისეულის შეძენას.რუსული ბანკებისთვის გამონაკლისი 2022 წლიდან მოქმედებდა. მას ბაიდენის ადმინისტრაცია პერიოდულად ახანგრძლივებდა.
1741943334
„ევროკავშირმა, მსოფლიოში ერთ-ერთმა ყველაზე მტრულად განწყობილმა და შეურაცხმყოფელმა საგადასახადო და სატარიფო ორგანომ, რომელიც შეიქმნა მხოლოდ იმ მიზნით, რომ შეერთებული შტატებისგან სარგებელი ნახოს, ახლახან დააწესა ვისკის საზიზღარი 50%-იანი ტარიფი.თუ ეს ტარიფი დაუყოვნებლივ არ მოიხსნება, აშშ მალე დააწესებს 200%-იან ტარიფს ყველანაირ ღვინოზე, შამპანურსა და ალკოჰოლურ პროდუქტზე, რომლებიც გამოდიან საფრანგეთიდან და ევროკავშირის სხვა ქვეყნებიდან“, - წერს ტრამპი.მისი თქმით, ეს შესანიშნავი იქნება ღვინისა და შამპანურის ბიზნესისთვის შეერთებულ შტატებში.
1741870386
ამის შესახებ სახელმწიფო სათათბიროს ოჯახის, ქალთა და ბავშვთა კომიტეტის ხელმძღვანელმა ნინა ოსტანინამ ტელეგრამის არხზე განაცხადა.აღნიშნულია, რომ კანონპროექტი მიზნად ისახავს რუსების დაცვას „დეზინფორმაციისგან, მანიპულაციისა და მათ ფიზიკურ და ფსიქიკურ ჯანმრთელობაზე ნეგატიური ზემოქმედებისგან“.ოსტანინას თქმით, თუ კანონპროექტი მიიღება, რუსეთში აიკრძალება ეზოთერული, სულიერი და ენერგეტიკული სერვისების რეკლამა, მათ შორის ასტროლოგიის, მაგიის და მკითხაობის შესახებ. შემოთავაზებულია დაიბლოკოს ინტერნეტ რესურსები, რომლებიც ავრცელებენ ასეთ შეთავაზებებს.დოკუმენტის ტექსტიდან ირკვევა, რომ დეპუტატებს სურთ აკრძალონ რეკლამის განთავსება ალქიმიკოსების, ასტროლოგების, ჯადოქრების, მედიუმების, ნუმეროლოგების, ტაროს მკითხველების, რუნოლოგების და სხვა მომსახურებით. სიაში ასევე შედიან დიეტოლოგები, პალმისტები და ჩაკროლოგები.
1741776369
„5200 კონტრაქტით, რომლებიც ახლა გაუქმებულია, ათობით მილიარდი დოლარი იხარჯებოდა ისე, რომ არ ემსახურებოდა (და ზოგიერთ შემთხვევაში აზიანებდა კიდეც) შეერთებული შტატების ძირითად ეროვნულ ინტერესებს. კონგრესთან კონსულტაციით, ჩვენ განზრახული გვაქვს, რომ სახელმწიფო დეპარტამენტის მიერ პროგრამების დარჩენილი 18%-ის (დაახლოებით 1000 კონტრაქტი) უფრო ეფექტიანი ადმინისტრირება განხორციელდეს.მადლობა მთავრობის ეფექტიანობის დეპარტამენტს და ჩენს შრომისმოყვარე პერსონალს, რომელმაც მრავალი საათი იმუშავა ამ დიდი ხნის საჭირო და ისტორიული რეფორმის მისაღწევად“, – წერს მარკო რუბიო.
1741605681
ღონისძიებას ესწრებოდნენ აზერბაიჯანის რესპუბლიკის ეკონომიკის მინისტრი, SOCAR-ის ზედამხედველთა საბჭოს თავმჯდომარე მიკაილ ჯაბბაროვი, SOCAR-ის პრეზიდენტი როვშან ნაჯაფი, ასევე BSE-ის, NDC-ის, ბანკების, სადაზღვევო და საინვესტიციო კომპანიების ხელმძღვანელები და აკადემიური წრეების წარმომადგენლები.მომხსენებლებმა ისაუბრეს აზერბაიჯანის სტრატეგიულ მიზნებზე და იმ ნაბიჯებზე, რომლებსაც ქვეყანა ამ მიმართულებით დგამს, გლობალურად მზარდი განახლებადი ენერგიის მოთხოვნისა და გარემოსდაცვითი საკითხების მიმართ მზარდი მნიშვნელობის ფონზე. აღინიშნა SOCAR-ის მიმდინარე და დაგეგმილი პროექტები განახლებადი ენერგიის მიმართულებით და განსაკუთრებით გაესვა ხაზი "მწვანე ობლიგაციების" მნიშვნელობას შიდა კაპიტალის ბაზარზე ინოვაციებისა და ეფექტიანობის წახალისებაში, კომპანიის მდგრადი განვითარების მიზნებთან თანხვედრაში.ასევე, აღინიშნა SOCAR-ის ობლიგაციების მიერ შიდა კაპიტალის ბაზარზე 2016 წლიდან შექმნილი პოზიტიური დინამიკა, ინვესტორების ხანგრძლივი ნდობა და მზარდი ინტერესი, ისევე როგორც ბოლო წლებში ამ ობლიგაციების მიერ შექმნილი ეკონომიკური ღირებულება. SOCAR-ის "მწვანე ობლიგაციების" ბაზარზე გაშვება არის სტრატეგიული ნაბიჯი უფრო ეკოლოგიურად მდგრადი საინვესტიციო ინსტრუმენტების გაფართოების მიმართულებით და ახალი ეტაპის დასაწყისი.ღონისძიება დასრულდა "სიმბოლური ზარის" დარეკვით, რაც SOCAR-ის "მწვანე ობლიგაციების" მეორადი ბაზრის ოპერაციების დაწყებას აღნიშნავდა. დამსწრეებმა ხელი მოაწერეს სიმბოლურ ობლიგაციას და გადაიღეს სამახსოვრო ფოტო.SOCAR-ის "მწვანე ობლიგაციები" არა მხოლოდ აძლიერებს კომპანიის სტრატეგიულ პოზიციას კაპიტალის ბაზარზე, არამედ გამოხატავს SOCAR-ის ერთგულებას გარემოსდაცვითი ღირებულებებისა და მდგრადი განვითარების პრიორიტეტების მიმართ.SOCAR’s Green Bonds Begin Trading on the Baku Stock ExchangeBaku, March 7, 2025 – A special event was held at SOCAR Tower to mark the launch of trading for SOCAR’s green bonds on the Baku Stock Exchange.The event was attended by the Minister of Economy of the Republic of Azerbaijan and Chairman of SOCAR’s Supervisory Board, Mikayil Jabbarov, SOCAR President Rovshan Najaf, as well as senior representatives from the BSE, NDC, banks, insurance and investment companies, and the academic community.The ceremony began with the National Anthem of the Republic of Azerbaijan, followed by a moment of silence in honor of the martyrs who sacrificed their lives for the country’s territorial integrity. A video dedicated to SOCAR bonds was then presented.During the event, speakers discussed Azerbaijan’s strategic goals, emphasizing the country’s efforts in response to the rising global demand for renewable energy and increasing environmental awareness. They highlighted SOCAR’s ongoing and planned projects in the renewable energy sector and underscored the role of "green bonds" in fostering innovation and efficiency within the domestic capital markets, in alignment with SOCAR’s sustainable development goals.Additionally, speakers noted the positive impact of SOCAR bonds, first issued in 2016, on the local capital markets. They emphasized the long-term trust and growing interest from investors, as well as the economic value these bonds have generated in recent years. The launch of SOCAR’s green bonds was recognized as a milestone in expanding environmentally sustainable investment instruments and as the beginning of a new phase in the market.The event concluded with the symbolic ringing of the "Opening Bell" officially marking the start of secondary market operations for SOCAR’s "green bonds" on the BSE. A commemorative bond note was signed, and attendees gathered for a group photo.SOCAR’s "green bonds" not only strengthen the company’s strategic position in capital markets but also reaffirm its commitment to environmental values and sustainable development priorities.