ღია ბანკინგის სისტემის დანერგვა თანამედროვე საგადამხდელო ურთიერთობებს უფრო სწრაფსა და მოქნილს ხდის, თუმცა ადგილობრივი პლასტიკური ბარათებისთვის საფრთხეა, რადგან მას უცხოეთში მუშაობის შესაძლებლობას უსპობს. არსებობს მოსაზრება, რომ სებ-ის ასეთი გადაწყვეტილება სპეციალურად გამიზნულია სანქცირებული ადამიანებისთვის და მათთვის ალტერნატივის შექმნის მცდელობაა. არ არის გამორიცხული, რომ ამით ადგილობრივი პლასტიკური ბარათები სრულად ჩანაცვლდეს.საქართველოს ეროვნული ბანკის განცხადებით, მყისიერი გადახდების სისტემა ჩვენი მოსახლეობისთვის და ბიზნესის წარმომადგენლებისთვის ხელმისაწვდომი 2026 წლის მეორე ნახევრიდან იქნება. როგორც ეროვნული ბანკის მიერ გავრცელებული ინფორმაციიდან ირკვევა, მყისიერი გადახდის სისტემებს აქვთ პოტენციალი განსაკუთრებით მცირე მეწარმეებს შესთავაზონ მომსახურების საფასურის მიღების ეფექტური გზა.მყისიერი გადახდის სისტემა არის ელექტრონული საცალო გადახდის გადაწყვეტა, რომელიც ხელმისაწვდომია წლის ნებისმიერ დღეს და ნებისმიერ დროს. გადახდის შესრულება ხორციელდება იმავე მომენტში, მყისიერად და შესრულებისთანავე მიმღებისთვის თანხა დაუყოვნებლივ ხდება ხელმისაწვდომი. საქართველოს ეროვნული ბანკის მიერ დანერგილი სისტემით გადახდა განხორციელდება ლარში. მყისიერი გადახდის სისტემაში ჩართული იქნებიან კომერციული ბანკები და სხვა (არასაბანკო) საგადახდო მომსახურების პროვაიდერები. მომხმარებლებს გადახდის ინიცირებისთვის ყველა შესაძლო არხის და საშუალების გამოყენება შეეძლებათ, იქნება ეს ფილიალი, ინტერნეტბანკი, მობილური აპლიკაცია, "ქიუარ" კოდი და ა.შ."ფინანსური ტექნოლოგიების განვითარებამ, საშუალება მისცა მსოფლიოს წამყვან ტრადიციულ საგადახდო სისტემებს გაეუმჯობესებინათ მათი ეფექტიანობა, კერძოდ, შეიქმნა ახალი თაობის სისტემა - მყისიერი გადახდის სისტემა, რომელიც დღეის მდგომარეობით უკვე 120-ზე მეტ ქვეყანაში დაინერგა. ეს სისტემები მუშაობენ ბარათების გამოყენების გარეშე და აქვთ შესაძლებლობა საბოლოო მომხმარებელს შესთავაზონ საბარათე გადახდების ანალოგიური გადახდის მეთოდი, გარკვეულ შემთხვევებში მეტი უპირატესობებით, როგორიცაა ოპერაციის განხორციელების ხარჯი და გადარიცხვის მიმღებისთვის თანხის დაუყოვნებელი ხელმისაწვდომობა.უნდა აღინიშნოს, რომ არასაბანკო საგადახდო მომსახურების პროვაიდერების ინსტიტუტის ჩამოყალიბება და „ღია ბანკინგის“ მომსახურების ხელშეწყობა, საქართველოს ევროკავშირთან ასოცირების ხელშეკრულების ერთ-ერთი მოთხოვნაა, რომელიც სრულად იყო შესრულებული 2022 წელს განხორციელებული საკანონმდებლო ცვლილებებით. მყისიერი გადახდებისა და ღია ბანკინგის მომსახურებების სინერგია საშუალებას მისცემს მომხმარებლებს და კერძო სუბიექტებს თავიანთ მოთხოვნებზე მორგებული და ხელმისაწვდომი მომსახურება მიიღონ.უნდა აღინიშნოს რომ საქართველოში საბარათე გადახდების საკმაოდ მაღალ დონეზე განვითარების მიუხედავად, კვლავ მცირე მეწარმეებისთვის ეს გადახდის მეთოდი არ არის ფართოდ ხელმისაწვდომი მისი მომსახურების მაღალი საკომისიოს გამო. სწორედ, მყისიერი გადახდების სისტემა ფინტექ კომპანიებთან კოლაბორაციით, გაზრდის ელექტრონული გადახდების ხელმისაწვდომობას იმ სექტორში, რომელიც დღეს ამ მომსახურებას მოკლებულია," - განმარტავენ ეროვნული ბანკში.რამდენადაც ღია ბანკინგი საგადამხდელო ურთიერთობებს ამარტივებს, ამავე დროს ალტერნატიული ინსტრუმენტების გამოყენებით ზღუდავს საერთაშორისო პროვაიდერების საქმიანობას. სწორედ ამ ფაქტორზე გააკეთა აქცენტი ,,ბიზნეს-რეზონანსთან" საბანკო სფეროს სპეციალისტმა მიხეილ თოქმაზიშვილმა, რომელმაც გამოთქვა ვარაუდი, რომ ღია ბანკინგის შექმნა სანქცირებული მოქალაქეების დაცვის მიზნით გადაწყდა და მიზნად ისახავს მათთვის ალტერნატივის შეთავაზებას.,,ღია ბანკინგი ამარტივებს გადახდის პროცესს და ამავე დროს უფრო სწრაფსა და მოქნილს ხდის ურთიერთობებს. ეს თავისთავად მისასალმებელია. თუმცა, რამდენადაც ალტერნატიულ ინსტრუმენტებს ეხება და საერთაშორისო ინსტრუმენტებს უპირისპირდება, ეს გარემოება ეჭვს ბადებს ამ თვალსაზრისით, თუ რამდენად უსაფრთხო იქნება ადგილობრივი პლასტიკური ბარათები, რამდენად შეძლებენ საერთაშორისო გადარიცხვებს და სხვა. სხვაგვარად რომ ვთქვათ, საერთაშორისო გადარიცხვების შიში გაჩნდა.არ ვიცი, რაზეა ეს ცვლილება დაფუძნებული, მაგრამ თუკი ამ გლობალური სისტემის გათიშვა მოიწადინეს, ამ შემთხვევაში თვითონ კომერციული ბანკები საფრთხის ქვეშ დადგებიან. ეს არ უნდა დაუშვან. აქ არ არის საუბარი კონკურენციაზე, ლაპარაკია ალტერნატივის შექმნაზე. ჩვენი პლასტიკური ბარათებით, რაც გაგვაჩნია, შესაძლებელია ნებისმიერ საერთაშორისო სისტემასთან ჩართვა. თუ ჰიპოტეტურად დავუშვებთ, რომ ამ სისტემიდან გათიშვა მოიწადინეს, კატასტროფა იქნება, არ ვიცი, რამდენად გამოუვათ. ეს არის ინსტრუმენტი, რითაც ხდება ანგარიშსწორება სხვადასხვა სისტემაში და სხვადასხვა ადგილას. მომხმარებლებისთვის აქ იმდენად არაფერი იცვლება, უფრო გამიზნულია დასანქცირებული ადამიანებისთვის, რომლებიც ამ სისტემისგან გათიშული არიან, ამიტომ ცდილობენ მათთვის ალტერნატივის შექმნას. თუკი სავალდებულოდ მიიჩნევენ, რომ ადგილობრივი ბარათები სრულად ჩანაცვლდეს, ეს უკვე საშიში ტენდენციაა და აქამდე არ უნდა მივიდეს საქმე", - აღნიშნა თოქმაზიშვილმა ,,ბიზნეს-რეზონანსთან" საუბრისას.აღნიშნული პროექტის განვითარებაზე ეროვნული ბანკი 2021 წლიდან მოყოლებული მსოფლიო ბანკთან პარტნიორობით მუშაობს. პარტია ფედერალისტების წევრის, თენგო კირთაძის მოსაზრებით, "ღია ბანკინგი" პრობლემა არ არის.,,მისი ძირითადი დანიშნულება ფინანსურ სექტორში ინოვაციის და კონკურენციის წახალისებაა. ის არც "სვიფტის" ალტერნატივაა, ტექნიკურად ვერც იქნება, რადგან პირველი შიდა ფინანსურ სისტემებს ეხება, მეორე კი საერთაშორისო ბანკთაშორის გადარიცხვებს ახორციელებს.შესაბამისად პანიკა რომ "რეჟიმი "სვიფტიდან" გათიშვისთვის ემზადება და მალე "ტემუდან" ვერაფერს გამოვიწერთ, უსაფუძვლოა", - დაწერა კირთაძემ."ვიზა" და "მასტერქარდის" ბარათების გამოყენების აკრძალვასთან დაკავშირებით გავრცელებულ დეზინფორმაციას ფინანსისტი ირაკლი ერაძეც გამოეხმაურა."ვიზა" და "მასტერქარდზე" ატეხილი აჟიოტაჟი და ანალოგიები რუსულ "მირ"-ის ბარათთან, არის უპასუხისმგებლო ბოდვა. ერთი მხრივ, საერთოდ წარმოდგენა არ უნდა გქონდეს ადამიანს, "ექსპერტს" "ღია ბანკინგზე", რომ მსგავსი დასკვნები გამოიტანო და მეორე მხრივ, უპასუხისმგებლობის და არაკომპეტენტურობის მაღალი დონე უნდა გააჩნდეს მედიას, რომ ამაზე აჟიოტაჟი შექმნა და სკანდალის შექმნას შეეცადო.ბრიტანეთი, ევროკავშირი, აშშ, ბრაზილია, ინდოეთი, სამხრეთ კორეა და ავსტრალია. ესაა ქვეყნების ჩამონათვალი, სადაც "ღია ბანკინგი" საკმაოდ განვითარდა ბოლო პერიოდში და ერთ-ერთი შედეგი ზუსტად "ვიზა" და "მასტერქარდის" გავლენის შემცირება მოიტანა, კონკურენციის (და არამარტო) ზრდის ხარჯზე. სირცხვილია არაფრისგან დრამების დადგმა!" - დაწერა ირაკლი ერაძემ.საქართველოში ღია ბანკინგის დანერგვასთან დაკავშირებით მუშაობა 2019 წელს დაიწყო. თავდაპირველად სისტემაში კომერციული ბანკები ჩაერთნენ, არასაბანკო ინსტიტუტებზე კი შესაბამის ნებართვას ეროვნული ბანკი გასცემს. ამ დროისთვის, ეროვნული ბანკის მხრიდან სულ 4 ლიცენზიაა გაცემული.წყარო: resonancedaily.com
1743499603
კერძოდ, Lion Finance Group-ის (BGEO LN) აქციები დაიხურა 55.60 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -2.28% წინა კვირასთან შედარებით და +5.10% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 169 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 55.10 - 58.00 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 53 ათასი აქცია შეადგინა.თიბისი ბანკის ჯგუფის (TBCG LN) აქციები დაიხურა 42.55 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), -3.51% წინა კვირასთან შედარებით და -1.05% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 371 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 42.15 - 44.95 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 157 ათასი აქცია შეადგინა.Georgia Capital-ის (CGEO LN) აქციები დაიხურა 15.52 ბრიტანულ ფუნტ სტერლინგში (GBP), +2.65% წინა კვირასთან შედარებით და +7.48% გასულ თვესთან შედარებით. ვაჭრობის მოცულობამ 309 ათას აქციაზე მეტი შეადგინა, GBP 15.00 - 15.76 დიაპაზონში. ბოლო 4 კვირის განმავლობაში, საშუალო დღიური ვაჭრობის მოცულობამ 89 ათასი აქცია შეადგინა.
1743411780
გახსოვდეთ, რომ შეთავაზება მოქმედებს ყოველდღე, თიბისის POS ტერმინალზე გადახდისას.უნივერსიტეტები, სადაც შეგიძლია ისარგებლო თიბისის შეთავაზებით: საქართველოს უნივერსიტეტი ქუთაისის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (KIU) ევროპის უნივერსიტეტი კავკასიის უნივერსიტეტი (CU) კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტი (BTU) სამცხე-ჯავახეთის სახელმწიფო უნივერსიტეტი GIPA ასე რომ, თუ ხარ 18-23 წლის, სტუდენტი, თიბისისგან ძალიან ბევრი საინტერესო და სასარგებლო პროდუქტი და შეთავაზება შეგიძლია მიიღო.აქვე, შეგახსენებთ ახალი თიბისი ბარათის უპირატესობებს, რომელიც სტუდენტებისთვის საუკეთესო არჩევანია. თიბისი ბარათით შეგიძლია: ნებისმიერ ტერმინალზე ყოველი გადახდისას დააგროვო 0.5%; დააგროვო 2-ჯერ მეტი (1%) შერჩეულ კატეგორიაში - სურსათი, ფარმაცია, საწვავი; საკომისიოს გარეშე გაანაღდო თანხა ნებისმიერი ბანკომატიდან; გადაიხადო თვეში 5 კომუნალური, საკომისიოს გარეშე; ახალი თიბისი ბარათის აღება შეგიძლიათ სრულიად უფასოდ, თიბისის მობაილბანკიდან, სულ რაღაც 40 წამში.
1743154098
მისივე თქმით, ღია ბანკინგი Open Banking - ევროკავშირში შემოღებულ იქნა გადახდის მომსახურებების გადახალისებული დირექტივის (PSD2) მეშვეობით.როგორც ვაკო თურნავა აღნიშნავს, ეს დირექტივა ევროპარლამენტმა მიიღო 2015 წლის ოქტომბერში და მისი მიზანი იყო ინოვაციური ონლაინ და მობილური გადახდების განვითარებისა და გამოყენების ხელშეწყობა, ბანკებისთვის ლიცენზირებული მესამე მხარეებისთვის მომხმარებელთა მონაცემებზე წვდომის დაშვებით ანუ მომხმარებლის თანხმობით.„ღია ბანკინგი Open Banking - ევროკავშირში შემოღებულ იქნა გადახდის მომსახურებების გადახალისებული დირექტივის (PSD2) მეშვეობით. ეს დირექტივა ევროპარლამენტმა მიიღო 2015 წლის ოქტომბერში და მისი მიზანი იყო ინოვაციური ონლაინ და მობილური გადახდების განვითარებისა და გამოყენების ხელშეწყობა, ბანკებისთვის ლიცენზირებული მესამე მხარეებისთვის მომხმარებელთა მონაცემებზე წვდომის დაშვებით ანუ მომხმარებლის თანხმობით.ეს დირექტივა ძალაში შევიდა 2018 წლის 13 იანვარს და სრულად ამოქმედდა 2019 წლის 14 სექტემბერს.ცნობისთვის, ღია ბანკინგის დანერგვა ერთ-ერთი ვალდებულებაა ევროკავშირში გაწევრიანებისთვის“, - წერს ვაკო თურნავა.
1743153730
აქვე შეგახსენებთ, რომ მიმდინარე წლის 1-ლი აპრილი ამავე პერიოდის საწარმოს/ორგანიზაციის ქონების გადასახადის წლიური დეკლარაციის წარდგენის და გადახდის თარიღია.საქართველოს საგადასახადო კოდექსით დადგენილი გადასახადების გადახდისას, მიუხედავად იმისა, რომელი ტერიტორიული ერთეულის ბიუჯეტში მიემართება იგი, მათ შორის ფიზიკური პირის საშემოსავლო გადასახადის და საწარმოთა ქონების/მოგების გადასახადის გადახდისას, საკმარისია მხოლოდ ერთიანი სახაზინო კოდის -10 100 1000მითითება (საგადასახადო დავალებაში არ აღინიშნება გადასახადის განმსაზღვრელი სხვა კოდი).დეტალური ინფორმაციის მისაღებად, შეგიძლიათ იხელმძღვანელოთ შემდეგი ბმულებით:ვიდეო სახელმძღვანელოები.https://www.rs.ge/VideoInstructionsმიკრო ბიზნესის მიერ 2024 წლის საშემოსავლო გადასახადის წლიური დეკლარაციის წარდგენის ინსტრუქცია.https://www.youtube.com/watch?v=-BPEEojmCNQმცირე ბიზნესის მიერ 2024 წლის საშემოსავლო გადასახადის წლიური დეკლარაციის წარდგენის ინსტრუქცია.https://www.youtube.com/watch?v=yqJLjkmGWnsინსტრუქცია - საცხოვრებელი ფართის საცხოვრებელი მიზნით გამქირავებელი ფიზიკური პირებისთვის (2024 წელი)https://www.youtube.com/watch?v=lr-BdiYvLcwგზამკვლევებიhttps://rs.ge/brochuresხშირად დასმული კითხვები: ფიზიკური პირებისთვისhttps://rs.ge/PersonsTaxFAQ?cat=1&tab=1 იურიდიული პირებისთვისhttps://rs.ge/LegalEntityTaxFAQ?cat=1&tab=1 გადასახადის გადამხდელებს დეკლარაციების წარდგენისა და შესაბამისად, გადახდის ვადის შესახებ, საინფორმაციო ხასიათის ტექსტური შეტყობინება უკვე გაეგზავნათ შემოსავლების სამსახურის ავტორიზებულ გვერდებზე. ინფორმაციას ფინანსთა სამინისტროს შემოსავლების სამსახური ავრცელებს.