„ფაქტობრივად, ყველა მიგნება, რომელიც ჩვენი კვლევის საფუძველზე გასაჯაროვდა, თითოეულ შეხვედრაზე ყველა მიმართულებით იქნა კერძო სექტორისგან დადასტურებული. შესაბამისად, დასაფასებელია, რომ კერძო სექტორი შეხვედრაზე მოდიოდა უკვე კონკრეტული მოსაზრებებით, გადაჭრის გზებით და ჩვენ ყველა შეხვედრის ბოლოს რეალურად ვაჯერებდით პოზიციებს, რა იქნებოდა უფრო მეტად სწორი გზა, რომ დასახულ მიზნამდე ერთობლივი ძალისხმევით სწორად მივიდეთ“, - განაცხადა ეკონომიკის მინისტრმა.როგორც მარიამ ქვრივიშვილმა აღნიშნა, პროცესი უკვე პარლამენტში, კომისიის ფარგლებში გრძელდება და მოსახლეობას აქვს ძალიან კარგი შესაძლებლობა, პირდაპირი ეთერის საშუალებით ინფორმაცია მიიღოს თითოეულ საკითხთან დაკავშირებით, მოისმინოს კერძო სექტორის, ასევე საპარლამენტო უმრავლესობისა და ოპოზიციური პარტიების შეფასებები.„ვფიქრობ, საკმაოდ ჯანსაღი, საკმაოდ კარგი პროცესია მოსახლეობისთვის, ისევე როგორც ბიზნეს სექტორის წარმომადგენლებისთვის და, რა თქმა უნდა, ძალიან ოპტიმისტურად ვარ განწყობილი. დარწმუნებული ვარ, რომ სწორი საერთო გზებით აუცილებლად უზრუნველვყოფთ სასურსათო პროდუქციაზე ფასების შემცირებას“ - განაცხადა მარიამ ქვრივიშვილმა.
თიბისის პარტნიორებს ახლახან შეუერთდა Bolt Food, სადაც 16 თებერვლიდან 20 თებერვლის ჩათვლით,განსაკუთრებული შეთავაზება დაგხვდებათ- Bolt Plus წლიური მიტანის სერვისის ახალი თიბისი ბარათით, ახალი თიბისი კონცეპტ ბარათით ან ერთგული საკრედიტო ბარათით შეძენისას, გადახდილი თანხის100%-ს, 69,99 ლარს, ერთგულ ყულაბაში მომენტალურად დაიბრუნებთ.ერთგულის ყულაბიდან თანხის გადარიცხვა შესაძლებელია, თიბისის ნებისმიერ საკუთარ ანგარიშზე და მისი განკარგვა ხდება ნებისმიერი მიზნობრიობით.შეთავაზებით სარგებლობისთვის, დაამატეთ ბარათი Bolt Food-ის აპლიკაციაში და გადაიხადეთ. შეთავაზება არ ვრცელდება Apple Pay/ Google Pay გადახდებზე და სხვა შეკვეთასთან ერთად, წლიური მიტანის სერვისის შეძენისას.თიბისის და Boolt Food-ის 16-20 თებერვლის შეთავაზების დეტალური პირობების სანახავად, გადადით ბმულზე.აიღე, ახალი თიბისი ბარათი ონლაინ რამდენიმე წამში- ფილიალებში მისვლისა და ზედმეტი დროის ხარჯვის გარეშე. გაიმარტივე ცხოვრება და ისარგებლე მუდმივად შენზე მორგებული შეთავაზებებით.
1771224600
მისივე თქმით, ვალდებულების სავალუტო რისკის ჰეჯირების მიზნით, ვალდებულებებისა და რეზერვების სავალუტო კომპოზიცია მსგავსი უნდა იყოს. ამასთან ერთად გასათვალისწინებელია დივერსიფიკაციის პრინციპი რაც ითვალისწინებს სხვა ვალუტებში მცირე მოცულობით ინვესტირებას მთლიანი რეზერვების ვოლატილობის შემცირებისა და შემოსავლიანობის ზრდის მიზნით.„შესაბამისად ვინაიდან ქვეყნის ძირითადი ვალდებულებები არის დენომინირებული აშშ დოლარსა და ევროში, ჩვენი სავალუტო კომპოზიცია, საერთაშორისო რეზერვები ძირითადად ამ ვალუტებშია. თუმცა ჩვენი ქვეყნის სავალუტო რეზერვების მცირე პორცია ყოველთვის იყო განთავსებული განსხვავებულ ვალუტებში დივერსიფიკაციის მიზნით. ასეთი ვალუტები იყო: ავსტრალიური დოლარი, კანადური დოლარი და სხვა ვალუტები. მათ შორის, რა თქმა უნდა, მოიაზრება ჩინური იუანიც, რომელიც არის ერთ-ერთი საუკეთესო ვალუტა დივერსიფიკაციის კუთხით და 2021 წლიდან ჩვენ ჩინურ იუანში განთავსებული გვქონდა დაახლოებით 100 მილიონი დოლარის მოცულობის რეზერვები“, - აღნიშნა ალექსანდრე ხაზარაძემ.თუმცა, მისივე თქმით, ეს იყო განთავსებული არა პირდაპირ, არამედ საერთაშორისო ანგარიშსწორების ბანკის მიერ დაფუძნებული და მართული საინვესტიციო ფონდის მეშვეობით.ალექსანდრე ხაზარაძის განცხადებით, ჩინეთის ბანკთაშორის ობლიგაციების ბაზარზე პირდაპირი წვდომა, იძლევა საშუალებას ნაკლები ხარჯებით მოხდეს პირდაპირი ინვესტიციები, ასევე ეს იძლევა მეტ ინსტრუმენტებზე წვდომის შესაძლებლობას.საქართველოს ეროვნულმა ბანკმა ჩინეთის ბანკთაშორის ობლიგაციების ბაზარზე პირდაპირი წვდომა ჩინეთის ცენტრალურ ბანკთან გაფორმებული მემორანდუმის ფარგლებში მოიპოვა. შედეგად, საქართველოს ეროვნული ბანკი შეუერთდა ცენტრალური ბანკების იმ ჩამონათვალს, რომელთაც ჩინეთის ბანკთაშორის ობლიგაციების ბაზარზე ოპერირების საშუალება ეძლევათ.
1770989383
გოჩა ღვინეფაძის განცხადებით, საბოლოო ჯამში მათი პროდუქტის ფასს დახლზე განთავსებისას ყველა ელემენტის და პროცედურის ერთობლიობით ემატება 185 %.„შევედით რაღაც მარკეტში. აქედან ამ X ფასს ემატება რასაც ჩვენ ვეძახით ფასნამატს, რასაც შემდეგ ქსელურ მარკეტში ამატებენ. დაახლოებით 30-დან 40 %-მდეა ფასნამატი, მაგრამ მთავარი იწყება ამის შემდეგ. ის, რასაც ჩვენ ვეძახით „ქეშბექს“, „ქეშბექი“ არ არის ერთი კომპონენტი, „ქეშბექი“ შედგება ციფრების მთელი ერთობლიობისგან.პირველი არის ფიქსირებული გადასახადი, რომელიც ჩვენს შემთხვევაში არის 20.5 %, ამის შედეგ ჩვენი ფასი ის დარჩა რაზეც შეთანხმებული ვართ, ფასნამატი ხომ არის 30 და 40% იმის გარდა ვიძახი. 20.5 % ეს არის ფიქსირებული „ქეშბექი“. ამის შემდეგ მოსდევს მარკეტინგის გადასახადი 15 %. ოღონდ ეს ნარჩენ ძირს არ აკლდება ეს ისევ საწყის ჩვენს ფასს აკლდება. ამას მოსდევს ლოიალობის 1 %. შემდეგ მოდის ციფრული მომსახურების 1 %. ამის შემდეგ არის 7.5% რაც მართლა ეკუთვნით და ლოჯისტიკის ხარჯია, იმიტომ რომ ყველა ქსელურ მარკეტს არ აქვს. ჯამში არის 45 %, ეს იმ ფასნამატის გარდა. ჩემს ფასს დააკლდა 45 %. ეს არის გაწერილი კონტრაქტით. ამაში არ შედის თაროზე განთავსების გადასახადი, არ შედის შესვლის გადასახადი მარკეტების მიხედვით. ასევე არ შედის გადასახადი, პროდუქციას რომ მივაწვდით ისე დახლზე ვერ ხვდება „მეჩიკი“ გვიყენია იქ, საწყობიდან რომ გამოიტანოს პროდუქტი ჩვენ ვუხდით დამატებით ხელფასს, არ შედის პალეტის გადასახადი და სააქციო ფასი.შემდეგ მოდის დღგ-ს გადასახადი. დღევანდელი ჩვენი გათვლებით ჩვენ ფასს [ქსელურ მარკეტებში] ემატება 185% და ის 85 % საიდან მოიტანეთ ვერ გავიგე,“ - განაცხადა გოჩა ღვინეფაძემ.
1770989066
კამპანიის განმავლობაში, სტუდიო ლიბერთის პრემიუმ ნაკრების მფლობელები შეძლებენ პერსონალური ბანკირის მომსახურების ფარგლებში გახსნან ვადიანი ანაბარი ბანკის მიერ დადგენილ საპროცენტო განაკვეთს +0.5%-დან 1.5%-მდე სარგებლით - ინდივიდუალურად განსაზღვრული პირობით ვალუტისა და ვადიანობის მიხედვით. ვადიანი ტიპის ანაბრის გახსნა შესაძლებელია ლარში, აშშ დოლარსა და ევროში, ხოლო საპროცენტო სარგებლის მიღება მომხმარებელს შეუძლია სურვილისამებრ, ყოველთვიურად ან ვადის ბოლოს.სტუდიო ლიბერთის პრემიუმ ნაკრების შეძენა შესაძლებელია როგორც დისტანციურად - ვებგვერდის, ან მობაილ ბანკის საშუალებით, ასევე, სტუდიოს უნიკალურ სივრცეში თბილისსა და ქუთაისში. პრემიუმ ნაკრების შეძენისას, მომხმარებელს აქვს შესაძლებლობა ისარგებლოს პირადი ბანკირის მომსახურებით და სტუდიოს ყველა უპირატესობით, მათ შორის - მაღალი კლასის Visa Platinum/MC World Elite ბარათებით, განსაკუთრებული პირობებით საბანკო პროდუქტებზე, სტუდიოს მულტიფუნქციურ სივრცეზე წვდომით, სამოგზაურო უპირატესობებით და სპეციალური შეთავაზებებით.ვადიანი ანაბრების პირობების შესახებ დეტალური ინფორმაცია ხელმისაწვდომია სტუდიო ლიბერთის ვებგვერდზე: studioliberty.geგახდი სტუდიოსტუდიო ლიბერთი ლიბერთის პრემიუმ ბანკინგის მიმართულებაა - პირველი მრავალფუნქციური სივრცე საქართველოში, რომელიც შექმნილია პირადი და ბიზნეს ინტერესების თანაკვეთაზე. სტუდიო ლიბერთის მომხმარებლები სარგებლობენ პერსონალური ბანკირის მომსახურებით, იღებენ საბანკო და lifestyle პროდუქტებზე მორგებულ ექსკლუზიურ შეთავაზებებს და პრემიუმ მომსახურებას როგორც პირადი, ასევე ბიზნეს ფინანსებისთვის.ლიბერთი ერთ-ერთი უმსხვილესი ბანკია საქართველოში, რომელიც 1.7 მილიონზე მეტ ფიზიკურ პირსა და 50,000-ზე მეტ მცირე და საშუალო ბიზნესს ემსახურება ქვეყნის მასშტაბით.www.studioliberty.ge აბაშიძის 70, თბილისი | გრიშაშვილის 19, ქუთაისისტუდიო ლიბერთი - შენი წარმატებული ცხოვრებისთვის
1770981623
შეთავაზების ფარგლებში, 13 თებერვალს, ის მომხმარებლები, რომლებიც extra.ge-ზე და extra market-ზე შოპინგისას, საქართველოს ბანკის საკრედიტო AmEx ბარათით გადაიხდიან, დახარჯული თანხის 20% MR ქულების სახით დაუბრუნდებათ. (ჯამში მაქსიმუმ 150 ლარის MR ქულა)შეთავაზება ვრცელდება extra.ge-სა და extra market-ის სრულ ასორტიმენტზე, როგორც ვებგვერდზე, ასევე მობილურ აპლიკაციაში.ინფორმაციისთვის, extra საქართველოში ყველაზე დიდი ონლაინ მაღაზიაა, რომელიც მომხმარებლებს მრავალფეროვან პროდუქტებსა და კომფორტულ ონლაინ შოპინგის გამოცდილებას სთავაზობს.