• 25 თეთრიამდე ფასდაკლებას ბენზინსა და დიზელზე +3 ქულას ყოველ ლიტრზე • 10 თეთრამდე ფასდაკლებას ბუნებრივ აირზეფასდაკლება განისაზღვრება წინა თვეში კონკრეტული სახეობის საწვავის მოხმარების მიხედვით:ბენზინი და დიზელი• 0-80 ლიტრი - 15 თეთრი ფასდაკლება + 3 ქულა;• 80-150 ლიტრი - 20 თეთრი ფასდაკლება + 3 ქულა;• 150+ ლიტრი - 25 თეთრი ფასდაკლება + 3 ქულა.ბუნებრივი აირი• 0-200 კუბი - 7 თეთრი ფასდაკლება;• 201-300 კუბი - 9 თეთრი ფასდაკლება;• 301+ კუბი - 10 თეთრი ფასდაკლება.ფასდაკლება განისაზღვრება თქვენი წინა თვისსაწვავის მოხმარების ისტორიის მიხედვით. პირობითად, თუ თებერვალში ჩაასხამთ 151 ლიტრპრემიუმს, მარტში პრემიუმზე გექნებათ 30 თეთრიანიფასდაკლება. ხოლო თუ მარტში ჩაასხამთ მხოლოდ70 ლიტრს, აპრილში ფასდაკლება შემცირდება 20 თეთრამდე.ფასდაკლების გასააქტიურებლად აუცილებლად უნდა გაიაქტიუროთ SOCAR-ის ენერჯი ბარათი, რომლის აღებაც შეგიძლიათ ციფრულ ფორმატში სოკარის განხლებულ აპლიკაციაში SOCAR Geo ან ფიზიკურ ფორმატში SOCAR-ის ნებისმიერ ავტოგასამართსადგურზე. დამატებით, სოკარის ENERGY ბართის გამოყენებით აგროვებთ ქულებს, რომლებიც შეგიძლიათ გადაცვალოთ საწვავსა და მარკეტების ქსელ WAY MART-ის ნებისმიერ პროდუქტში
სემეკის წევრმა, გიორგი ფანგანმა საერთაშორისო ფორუმზე წყალმომარაგების ს...
გიორგი ფანგანმა პანელური დისკუსიის ფარგლებში ისაუბრა წყალმომარაგების სექტორში გრძელვადიანი და მოკლევადიანი ინვესტიციების მიზნობრიობის შესახებ. სემეკის წევრმა ყურადღება გაამახვილა უწყვეტი და საიმედო წყალმომარაგებისათვის ინფრასტრუქტურის განახლების აუცილებლაბაზე. გიორგი ფანგანის თქმით, წყალმომარაგების სექტორში არსებული გამოწვევების აღმოფხვრა საჭიროებს კომპლექსურ და სტრატეგიულ მიდგომებს, რაზეც მარეგულირებელი კომისია სისტემატურად მუშაობს."სექტორი დღეს დგას რამდენიმე მნიშვნელოვანი გამოწვევის წინაშე. ერთ-ერთი მთავარი გამოწვევაა მოძველებული ინფრასტრუქტურა, რომელიც საჭიროებს ეტაპობრივ განახლებას. პარალელურად იზრდება მოსახლეობის მოთხოვნა მომსახურებაზე, რაც დამატებით დატვირთვას ქმნის სისტემაზე. ტექნოლოგიური განვითარება, გარემოსდაცვითი მოთხოვნები და ფინანსური რესურსების ეფექტიანი მართვა ასევე მნიშვნელოვან გამოწვევად რჩება. ამ პირობებში მარეგულირებლის როლი კიდევ უფრო იზრდება. მისი ამოცანაა ინტერესთა ბალანსის დაცვა მომხმარებელსა და ოპერატორებს შორის, საინვესტიციო ვალდებულებების მონიტორინგი, მომსახურების ხარისხის კონტროლი და სექტორის გრძელვადიანი მდგრადობის უზრუნველყოფა. მნიშვნელოვანია რომ მარეგულირებლის მიზანი არ არის რომელიმე კომპანიის მხარდაჭერა.მიზანია სისტემის ეფექტიანი ფუნქციონირება, მომხმარებლის ინტერესების დაცვა და სექტორის სტაბილური განვითარება. თუ საინვესტიციო პოლიტიკა სწორად განხორციელდება და გაგრძელდება გრძელვადიანი ხედვის ფარგლებში, შესაძლებელი იქნება ინფრასტრუქტურის მნიშვნელოვანი გაუმჯობესება, მომსახურების ხარისხის ზრდა და ტექნიკური პრობლემების შემცირება. ეს თავის მხრივ, დადებით გავლენას მოახდენს როგორც ეკონომიკაზე, ისე მოსახლეობის ცხოვრების ხარისხზე.შეჯამების სახით შეიძლება ითქვას, რომ წყალმომარაგების სექტორი საჭიროებს მუდმივ, თანმიმდევრულ და სტრატეგიულ ინვესტიციებს. გრძელვადიანი ხედვა არის კრიტიკული, ხოლო სტრატეგიული ინვესტორების მონაწილეობა ზრდის განვითარების შესაძლებლობას. მარეგულირებლის როლი კი არის უზრუნველყოს, რომ ეს განვითარება იყოს სტაბილური, სამართლიანი და მომხმარებელზე ორიენტირებული,” - აღნიშნა გიორგი ფანგანმა.სემეკის წევრთან, გიორგი ფანგანთან ერთად პანელურ დისკუსიაში მონაწილეობდნენ ვინსტონ იუ, მსოფლიო ბანკის წყლის პრაქტიკის მენეჯერი ევროპასა და ცენტრალურ აზიაში, ანდრია ბასილაია, თბილისის მერის მოადგილე, ნინო ლაცაბიძე - რუსთავის მერი, ხოსე მიგელ სანტოსი - GWP-ის გენერალური დირექტორი. დისკუსიას მოდერატორობას უწევდა, ისიდორო მარბანი - Aqualia-ს ფინანსური დირექტორი.თბილისში, 10-11 თებერვალს “წყლის მომავლის საერთაშორისო ფორუმი“ მიმდინარეობს. მაღალი დონის ფორუმი აერთიანებს მთავრობის წარმომადგენლებს, მარეგულირებლებს, საერთაშორისო ორგანიზაციებს, ოპერატორებსა და დარგის ექსპერტებს, რათა განიხილონ წყლის სტრატეგიული პოლიტიკა, ინფრასტრუქტურული ინვესტიციები, მარეგულირებელი ჩარჩოები, საინვესტიციო და სატარიფო პოლიტიკების ურთიერთკავშირი საქართველოსა და მის ფარგლებს გარეთ. ფორუმი ორგანიზებულია „ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის“ მიერ და ხორციელდება საერთაშორისო გამოცდილების მქონე წამყვანი გლობალური წყლის ოპერატორის, Aqualia-ს მხარდაჭერით.