შეხვედრაზე მხარეებმა წყლის რესურსების მდგრადი მართვის, საირიგაციო ინფრასტრუქტურის განვითარების საკითხები და სექტორში საინვესტიციო შესაძლებლობები განიხილეს.დავით სონღულაშვილმა აღნიშნა, რომ წყლის რესურსების მდგრადი მართვა და რაციონალური გამოყენება სამინისტროს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტს წარმოადგენს, შესაბამისად მნიშვნელოვანია სექტორში ინვესტირება. საერთაშორისო პარტნიორებთან თანამშრომლობა კი, შესაძლებლობას ქმნის, საქართველოში დაინერგოს თანამედროვე მიდგომები და გაუმჯობესდეს წყლის რესურსების მართვის პრაქტიკა.საუბარი შეეხო თანამედროვე ტექნოლოგიებისა და საერთაშორისო გამოცდილების გაზიარების მნიშვნელობას, რაც ხელს შეუწყობს სექტორის გაძლიერებას და წყლის რესურსების მართვის მიმართულებით არსებული გამოწვევების ეფექტიან მართვას.აღსანიშნავია, რომ Aqualia ევროპის მასშტაბით წყლის მართვის სფეროში მეოთხე უმსხვილესი კომპანიაა, ხოლო Global Water Intelligence-ის რეიტინგის მიხედვით, მომსახურებული მოსახლეობის რაოდენობით, მსოფლიოში მეცხრე ადგილს იკავებს.
სახელმწიფო ტყის ტერიტორიებზე მოქალაქეებმა უკანონოდ მოიპოვეს სხვადასხვა სახეობის 40-მდე ხე-მცენარე. ჯამში ამოღებულია დაახლოებით 8 კუბურ მეტრამდე მოცულობის საშეშე მერქანი და 57 მრგვალი ხე-ტყე (მორი).გარემოსდაცვითი ზედამხედველობის დეპარტამენტის ეკიპაჟები ქვეყნის მასშტაბით 24 საათის განმავლობაში პატრულირებენ; მყისიერი რეაგირება ხდება სამინისტროს ცხელ ხაზზე (153) შემოსულ თითოეულ შეტყობინებაზეც.უკანონო ტყითსარგებლობასთან ბრძოლის ფარგლებში, დეპარტამენტი აქტიურად იყენებს თანამედროვე ტექნოლოგიებს, გამკაცრებულია სანქციები.აღსანიშნავია, რომ სატყეო სექტორში მიმდინარეობს რეფორმა, რომლის ერთ-ერთი მთავარი მიზანი ტყის მონიტორინგისა და კონტროლის გაძლიერებაა.სისტემური ღონისძიებების შედეგად, ბოლო წლებში, უკანონო ტყითსარგებლობის ფაქტების კლება ფიქსირდება. 2025 წელს, 2024 წელთან შედარებით, ტყით უკანონო სარგებლობის ფაქტები დაახლოებით 13%-ით შემცირდა. რაც შეეხება ბოლო 5 წლის სტატისტიკას, 2021 წელთან შედარებით, 2025 წელს უკანონო ტყითსარგებლობის ფაქტები დაახლოებით 50%-ითაა შემცირებული. სამართალდარღვევების შემცირება ფიქსირდება გასული და მიმდინარე წლების თვის მაჩვენებლებშიც - 2026 წლის იანვარში, 2025 წლის იანვართან შედარებით, დეპარტამენტის მიერ უკანონო ტყითსარგებლობის 20-ით ნაკლები - 127 ფაქტია გამოვლენილი.
1770969586
დათევზიანების პროცესში, ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტებთან ერთად, სააგენტოს უფროსის მოადგილე დავით იოსებაშვილი, დაცული ტერიტორიების სააგენტოს სპეციალისტები და შიდა ქართლის სახელმწიფო რწმუნებული სიმონ გულედანი მონაწილეობდნენ.საქართველოს ბიომრავალფეროვნების მოწყვლადი სახეობების აღდგენა და გამრავლება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება.მდინარის კალმახის ინკუბირებული ქვირითისა და ლარვის ველურ ბუნებაში გაშვება არის მეთოდი, რომელიც ხელს უწყობს მოწყვლადი სახეობის მომრავლებას და მაქსიმალურად ზრდის ბუნებრივად გამოჩეკვის პროცენტს ადამიანის მინიმალური ჩარევით.„წითელი ნუსხის“ სახეობა ნაკადულის კალმახის აღდგენის პროექტს ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო 2016 წლიდან ახორციელებს. პროექტი მოიცავს მონიტორინგის კომპონენტსაც. ჩატარებული კვლევები ადასტურებს, რომ სახეობის ველურ ბუნებაში გამრავლების პროცესი წარმატებით მიმდინარეობს.სააგენტოს სპეციალისტების მიერ, ყოველწლიურად მიმდინარეობს ნახევარ მილიონზე მეტი კალმახის ქვირითს წარმოება და მდინარეთა დათევზიანება.ნაკადულის ანუ მდინარის კალმახი 2006 წლიდან შეტანილია „წითელ ნუსხაში“ და მინიჭებული აქვს მოწყვლადის კატეგორია.
1770967380
ვიზიტის ფარგლებში მხარეებმა ციფრული იდენტიფიკაციის, უსაფრთხო ტექნოლოგიური ინფრასტრუქტურისა და საჯარო სექტორის ინოვაციების მიმართულებით ერთმანეთს გამოცდილება გაუზიარეს, ასევე განიხილეს სამომავლო თანამშრომლობის პერსპექტივები.შეხვედრას ეროვნული ბანკის მხრიდან ესწრებოდნენ ვიცე-პრეზიდენტები ეკატერინე გალდავა და ნინო ჯელაძე, ასევე ფინანსური და საზედამხედველო ტექნოლოგიების დეპარტამენტის წარმომადგენლები.
1770905804
სემეკში გამართულ შეხვედრაზე განიხილეს შპს “ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის” მიმდინარე გეგმები, რომლებიც მიზნად ისახავს წყალმომარაგების ინფრასტრუქტურის განახლება/რეაბილიტაციას, წყვეტების შემცირებასა და მომსახურების ხარისხის გაუმჯობესებას. სემეკის თავმჯდომარემ, დავით ნარმანიამ ყურადღება გაამახვილა შპს “ჯორჯიან უოთერ ენდ ფაუერის” სალიცენზიო არეალში Aqualia-ს მიერ განხორციელებული ინვესტიციების მნიშვნელობაზე. მისი თქმით, განხორციელებული საინვესტიციო პროექტების შედეგად, გამოიცვალა პრობლემატური ინფრასტრუქტურის ნაწილი, რამაც რიგ ქუჩებზე უზრუნველყო წყალმომარაგების გაუმჯობესება.გარდა ამისა, შეხვედრის მონაწილეებმა განიხილეს სამომავლო გეგმები. კერძოდ, იმსჯელეს მომდევნო წლებში განსახორციელებელ ინვესტიციებსა და არსებული გამოწვევების ერთობლივად დაძლევის საკითხებზე.
1770891652
დათევზიანების პროცესში ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს სპეციალისტები მონაწილეობდნენ.საქართველოს ბიომრავალფეროვნების მოწყვლადი სახეობების აღდგენა და გამრავლება გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროს ველური ბუნების ეროვნული სააგენტოს საქმიანობის ერთ-ერთი მთავარი მიმართულება.„წითელი ნუსხის“ სახეობა ნაკადულის კალმახის აღდგენის პროექტს ველური ბუნების ეროვნული სააგენტო 2016 წლიდან ახორციელებს. თანამედროვე სტანდარტების საშენ მეურნეობაში, სააგენტოს სპეციალისტების მიერ, ყოველწლიურად მიმდინარეობს ნახევარ მილიონზე მეტი კალმახის ქვირითს წარმოება. განაყოფიერებული ქვირითის მდინარეებში განთავსება მსოფლიოს მასშტაბით აპრობირებული მეთოდია და მაქსიმალურად ზრდის ნაკადულის კალმახის ბუნებრივად გამოჩეკის პროცესს.აღსანიშნავია, რომ პროექტი მოიცავს მონიტორინგის კომპონენტსაც. ამ დროისთვის ჩატარებული კვლევები ადასტურებს, რომ სახეობის ველურ ბუნებაში გამრავლების პროცესი წარმატებით მიმდინარეობს.ნაკადულის ანუ მდინარის კალმახი 2006 წლიდან შეტანილია „წითელ ნუსხაში“ და მინიჭებული აქვს მოწყვლადის კატეგორია.
1770803798
ადგილობრივმა მკვიდრმა სახელმწიფო ტყეში უკანონოდ მოიპოვა წიწვოვანი სახეობის 6 კუბური მეტრი სამასალე მერქანი, რომლის ტრანსპორტირებას მაღალი გამავლობის ავტოსატრანსპორტო საშუალებით ახორციელებდა.კანონდამრღვევის მიმართ შედგა ადმინისტრაციული სამართალდარღვევის ოქმი. ავტოსატრანსპორტო საშუალება დაილუქა, ხოლო უკანონოდ მოპოვებული ხე-ტყე, შემდგომი განკარგვის მიზნით, გადატანილია წაღვერის საქმიან ეზოში.„სატყეო სექტორში დაგეგმილი რეფორმის ერთ-ერთ ძირითად მიზანს წარმოადგენს ტყის მონიტორინგისა და კონტროლის გაძლიერება. რეფორმის მიხედვით, ტყის ფიზიკური დაცვის ფუნქცია ეროვნულ სატყეო სააგენტოს უბრუნდება. შესაბამისად, დაგეგმილია ტყის მცველთა რაოდენობის გაზრდა. მონიტორინგის ეფექტიანად განხორციელებისთვის, დამატებით გათვალისწინებულია სააგენტოს ტექნოლოგიური გადაიარაღება თანამედროვე საშუალებებით, რაც მნიშვნელოვნად შეამცირებს ხე-ტყის უკანონოდ მოპოვების ფაქტებს“, - აღნიშნა ეროვნული სატყეო სააგენტოს უფროსმა ბესიკ ამირანაშვილმა.
1770794786
ფინანსთა სამინისტოს ცნობით, მხარეებმა მიმოიხილეს გაერო-სა და საქართველოს შორის დადებული 2026-2030 წლების ჩარჩო ხელშეკრულების ფარგლებში გაწერილი თანამშრომლობის საკითხები.ფინანსთა მინისტრმა სტუმარს გააცნო ქვეყნის მაკროეკონომიკური ვითარება და ფისკალური პარამეტრები, ხაზი გაესვა მთავრობის მიერ განხორციელებულ და დაგეგმილ ღონისძიებებს, რომელთა მიზანია ქვეყნის მდგრადი განვითარების მხარდაჭერა.შეხვედრას დაესწრნენ ფინანსთა მინისტრის მოადგილე ეკატერინე გუნცაძე, გაეროს განვითარების პროგრამის მუდმივი წარმომადგენელი დაგლას უები, გაეროს ქალთა ორგანიზაციის ხელმძღვანელი საქართველოში კაორი იშიკავა და გაეროს მუდმივი კოორდინატორის ოფისის ეკონომისტი ერიკ ანდერმო.