ამის შესახებ თურქული მედიასაშუალებები იუწყებიან.„თურქეთში, SOCAR Turkiye Enerji-ს ეგიდით, 2 თებერვალს ექსპლუატაციაში შევიდა 870 მეგავატიანი ცენტრალური ანატოლიის კომბინირებული ციკლის გაზის ტურბინის ელექტროსადგური (CACGTPP), რითაც დასრულდა ყიდვა-გაყიდვის პროცესი“, - ნათქვამია განცხადებაში.აღნიშნულია, რომ ეს ელექტროსადგური, როგორც თურქეთის ერთ-ერთი სტრატეგიული ენერგეტიკული ცენტრი, გადამწყვეტი მნიშვნელობისაა ელექტროენერგიის მიწოდების უსაფრთხოებისთვის.„ამ შეძენით, SOCAR Turkiye აძლიერებს არსებულ ენერგომომარაგებისა და ვაჭრობის ოპერაციებს, ასრულებს გაზიდან ელექტროენერგიის ღირებულებათა ჯაჭვს და მნიშვნელოვნად ზრდის პორტფელის მოქნილობას და ბაზრის მდგრადობას ელექტროენერგიის ვაჭრობის მხარდაჭერით საკუთარი გენერაციის სიმძლავრის მეშვეობით“, - ნათქვამია განცხადებაში.როგორც ცნობილია, თურქეთში 870 მეგავატიანი „გამა ენერჯი იჩ ანადოლუს“ ელექტროსადგურის გაყიდვისა და შესყიდვის ხელშეკრულების ხელმოწერა „სოკარ თურქიე ენერჯისა“ და „გამა ენერჯის“ შორის 2025 წლის 23 დეკემბერს, აზერბაიჯან-თურქეთის მეორე საინვესტიციო ფორუმის ფარგლებში შედგა.შეთანხმების თანახმად, 870 მეგავატიანი ელექტროსადგურის 100% „სოკარს“ გადაეცემა. ტრანზაქციის ღირებულება 225 მილიონი დოლარია.აღინიშნა, რომ ეს ინვესტიცია არა მხოლოდ აძლიერებს „სოკარის“ პოზიციას თურქეთის ელექტროენერგიის წარმოების სექტორში, არამედ ხელს უწყობს აზერბაიჯანსა და თურქეთს შორის სტრატეგიული ენერგეტიკული თანამშრომლობის შემდგომ გაღრმავებას.
კოტ-დ’ივუარის სანაპიროზე გაზის დიდი საბადო აღმოაჩინეს
ამის შესახებ იტყობინება Business Insider Africa-ზე დაყრდნობით.საბადო ნაპირიდან 45 კილომეტრში, 2200 მეტრის სიღრმეზე მდებარეობს. გაბურღული ჭაბურღილი 4400 მეტრის სიღრმეს მიაღწია. სამუშაოები იტალიურმა ენერგეტიკულმა ჯგუფმა Eni-მ კოტ-დ’ივუარის სახელმწიფო კომპანია Petroci Holding-თან პარტნიორობით განახორციელა.კალაო საუზის სახელწოდებით, საბადო, სავარაუდოდ, 85 მილიარდ კუბურ მეტრ გაზს და 100 მილიონ ბარელ კონდენსატს შეიცავს, რაც 1.4 მილიარდ ბარელ ნავთობს ექვივალენტურია.კალაო საუზი ბალეინიდან, კოტ-დ’ივუარის ტერიტორიულ წყლებში არსებული უდიდესი ნავთობისა და გაზის საბადოდან, 70 კილომეტრში მდებარეობს. ბალეინის მარაგი 2.5 მილიარდ ბარელ ნავთობს და დაახლოებით 93 მილიარდ კუბურ მეტრ გაზს შეადგენს.
1771334289
ამ ხედვის ფარგლებში, „თეგეტა“ თანამშრომლებისთვის ჯანდაცვის სპეციალურ პროგრამას - Tegeta Health Drive - იწყებს, რომელიც მათი ჯანმრთელობის ხელშეწყობასა და პრევენციული მედიცინის კულტურის განვითარებაზეა ორიენტირებული. პროგრამა „კავკასიის მედიცინის ცენტრთან“ პარტნიორობით ხორციელდება, რომელიც ქვეყნის ერთ-ერთი წამყვანი სამედიცინო ცენტრია. შეთანხმებას ხელი „თეგეტას“ ცენტრალურ ოფისში მოეწერა.  ხელმოწერის შემდეგ კი „კავკასიის მედიცინის ცენტრის“ წარმომადგენლებმა ჰოლდინგის  ოფისის ტერიტორიაზე არსებული პრემიუმ ბრენდების შოურუმები დაათვალიერეს.ეკატერინე ქავთარაძე, „თეგეტა ჰოლდინგის“ მთავარი აღმასრულებელი ოფიცერი: „კომპანიის წარმატება იწყება იმით, თუ რამდენად დაცულად და მხარდაჭერილად გრძნობს თავს თითოეული თანამშრომელი.ჩემი პროფესიული გამოცდილება წლების განმავლობაში ჯანდაცვის სფეროს უკავშირდებოდა და კარგად ვიცი, რამდენად მნიშვნელოვანია ჯანმრთელობის ცნობიერების ამაღლება, პრევენცია, დროული დიაგნოსტიკა და ხარისხიან სამედიცინო სერვისებზე ხელმისაწვდომობა.ჩვენთვის თანამშრომლების ჯანმრთელობა გრძელვადიანი სტაბილურობისა და ძლიერი ორგანიზაციული კულტურის ნაწილია. სწორედ ამ მიდგომის პრაქტიკული გამოხატულებაა Tegeta Health Drive - პროგრამა, რომელსაც ვახორციელებთ JCI-ის ოქროს სტანდარტით აკრედიტებულ კავკასიის მედიცინის ცენტრთან პარტნიორობით. მისი მიზანია, ჯანმრთელობაზე ზრუნვა სისტემურ და რეალურად ხელმისაწვდომ სტანდარტად იქცეს თეგეტელებისათვის”.პროგრამის პარტნიორი, „კავკასიის მედიცინის ცენტრი“, JCI აკრედიტაციის მფლობელი, ჯანდაცვის საერთაშორისო აკრედიტაციის უმაღლესი ორგანოს ოქროს ხარისხის მქონე მულტიპროფილური სამედიცინო ცენტრია. კავკასიის მედიცინის ცენტრში პრევენციული მედიცინის უზრუნველსაყოფად გახსნილია სამკურნალო დიაგნოსტიკური ჰაბი (CMC Hub), სადაც ერთ სივრცეში მაღალხარისხიანი სამედიცინო მომსახურების სრული სპექტრის მიღებაა შესაძლებელი. აღნიშნული სერვისი პაციენტის გამოცდილებას კიდევ უფრო გამარტივებულს და კომფორტულს ხდის.სოფიო ასპანიძე, „კავკასიის მედიცინის ცენტრის“ დირექტორი: „მაღალი სტანდარტების სამედიცინო სერვისების მიწოდებითა და საზოგადოებაში ჯანსაღი ცხოვრების კულტურის განვითარებით კავკასიის მედიცინის ცენტრი წლებია, საზოგადოებას ძლიერ მხარდამჭერად ევლინება. ჩვენ ორიენტირებულები ვართ მაღალი სოციალური პასუხისმგებლობის მქონე კომპანიებთან პარტნიორობაზე და ისეთ ინიციატივებზე, რომლებიც ხელს შეუწყობს საზოგადოებრივი ჯანმრთელობის მაქსიმალურ ხელშეწყობას და პრევენციული მედიცინის პოპულარიზაციას. ჩვენი მისიაა ადამიანების ცხოვრების ხარისხის გაუმჯობესებაზე ზრუნვა“.Tegeta Health Drive მრავალმხრივი და კომპლექსური პროგრამაა, რომელიც თანამშრომლების ჯანმრთელობის ყოველდღიურ მხარდაჭერაზეა ორიენტირებული. იგი მოიცავს როგორც სეზონურ და თემატურ სამედიცინო რჩევებსა და საგანმანათლებლო აქტივობებს, ისე სპეციალურ ფასდაკლებებსა და მაღალხარისხიან სამედიცინო სერვისებზე ხელმისაწვდომობას. პროგრამის ფარგლებში „თეგეტელებს“ შესაძლებლობა ექნებათ, ისარგებლონ პერსონალიზებული მომსახურებით, ჩექაფ-საჩუქრებით, მასტერკლასებითა და ადგილზე ჩატარებული სამედიცინო კამპანიებით, ასევე სხვადასხვა კონკურსსა და მრავალფეროვან აქტივობაში მიიღონ მონაწილეობა. გარდა ამისა, მათთვის ხელმისაწვდომი იქნება ონლაინ სამედიცინო პლატფორმები, მათ შორის ონლაინ ბუქინგი და პირადი კაბინეტი, რაც სერვისებზე წვდომას კიდევ უფრო გაამარტივებს. პროგრამა თანამშრომლებისთვის პრემიუმ სამედიცინო გამოცდილების შეთავაზებასაც მოიცავს, როგორიცაა პირადი სამედიცინო სერვის-მენეჯერის მხარდაჭერა.ჯანმრთელობის პროგრამით სარგებლობა „თეგეტას“ თანამშრომლებსა და მათ ოჯახის წევრებს, ასევე კომპანიის მომხმარებლებსაც შეუძლიათ. პარტნიორობის მიზანი „თეგეტელების“ ჯანმრთელობის გაძლიერება, პრევენციული მედიცინის პოპულარიზაცია, სკრინინგზე ხელმისაწვდომობის გაზრდა, ასევე მრავალფეროვანი, ორმხრივი კორპორაციული შეთავაზებების შემუშავებაა.--„თეგეტა ჰოლდინგის” შესახებ: უმსხვილესი საავტომობილო კომპანია კავკასიასა და ცენტრალურ აზიაში მომხმარებელს საავტომობილო ეკოსისტემის სრულ სპექტრს სთავაზობს, რაც მსუბუქ, სატვირთო და სამშენებლო, ასევე კომერციულ, სამგზავრო და ინდუსტრიულ ტრანსპორტს მოიცავს. მთელი ქვეყნის მასშტაბით „თეგეტას” 28 სერვისცენტრი აქვს. „თეგეტა“ ექსკლუზიურად წარმოადგენს ცნობილ ბრენდებს Porsche, Lamborghini, Bentley, Volvo, Toyota, Mazda, Geely, Zeekr. სატვირთო და სპეცტექნიკის მიმართულებით ჰოლდინგის პარტნიორები არიან ისეთი დიდი ბრენდები, როგორებიცაა: MAN, JCB, HINO, LIEBHERR, BOMAG და სხვები. „თეგეტა” მსოფლიოს 300-ზე მეტი წამყვანი საავტომობილო ბრენდის იმპორტიორია საქართველოში. „თეგეტა ჰოლდინგი”, 3 000-მდე თანამშრომლით, დღეს საქართველოში ერთ-ერთი უმსხვილესი დამსაქმებელია.
დავით სონღულაშვილი ქართული რძის ნიშნის ფედერაციის წარმომადგენლებს შეხვ...
„შეხვედრაზე მხარეებმა რძისა და რძის პროდუქტების სექტორში არსებული გამოწვევები განიხილეს.დავით სონღულაშვილის განცხადებით, რძისა და რძის პროდუქტების სექტორის განვითარება სამინისტროს ერთ-ერთ მნიშვნელოვან პრიორიტეტს წარმოადგენს. როგორც მინისტრმა აღნიშნა, მიმდინარეობს შესაბამის პროგრამებზე და ინიციატივებზე მუშაობა, რაც ხელს შეუწყობს სექტორის გაძლიერებას და წარმოების ზრდას.მინისტრის განცხადებით, სახელმწიფომ ბოლო დროს განსაკუთრებით გააძლიერა კონტროლი რძის გადამმუშავებელი არარეგისტრირებული საწარმოების  გამოვლენის მიმართულებით, რაც  სურსათის უვნებლობის სტანდარტების დაცვას და ბაზარზე სამართლიან კონკურენციას უზრუნველყოფს.აღსანიშნავია, რომ ქართული რძის ნიშნის ფედერაცია 50-მდე საწარმოს აერთიანებს. საწარმოების წარმომადგენლები ნედლ რძეს 12 000-ზე მეტი ადგილობრივი ფერმერისგან აგროვებენ და სურსათის უვნებლობისა და ჰიგიენის წესების დაცვით წარმოებულ მაღალი ხარისხის რძის პროდუქტების რეალიზაციას ქსელურ მარკეტებში ახდენენ.გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გამართულ შეხვედრას მინისტრის მოადგილე ლაშა ავალიანი, სურსათის ეროვნული სააგენტოს უფროსი გიორგი იაკობაშვილი,  ასევე, სამინისტროს შესაბამისი უწყების და  სამსახურების ხელმძღვანელი პირები ესწრებოდნენ“ - ნათქვამია ინფორმაციაში.