გაზზე მომუშავე თბოელექტროსადგურის პროექტი აზერბაიჯანის სახელმწიფო ნავთობკომპანიის (SOCAR) პირველი მსხვილი ერთობლივი პროექტი იქნება სერბეთში და ამჟამად სამუშაოები მიმდინარეობს.
ამის შესახებ აზერბაიჯანის ენერგეტიკის მინისტრის მოადგილემ, ორხან ზეინალოვმა სერბულ ყოველკვირეულ NIN-თან ინტერვიუში განაცხადა.
მან ექსპერტთა ორმხრივი სამუშაო ჯგუფების შექმნის გეგმების შესახებ გამოაცხადა: „ერთ-ერთი მთავარი განსახილველი საკითხი იქნება გაზზე მომუშავე ელექტროსადგურებისთვის გაზის მიწოდების ფასების პარამეტრების შემუშავება“.
ზეინალოვმა ასევე აღნიშნა, რომ SOCAR-ს ენერგეტიკული აქტივების ფართო პორტფელი აქვს და სერბეთში დამატებით ბიზნეს და საინვესტიციო შესაძლებლობებს განიხილავს.
მან ასევე ხაზგასმით აღნიშნა, რომ ორი ქვეყნის პოზიციები ენერგეტიკული გარდამავალი საკითხებში დიდწილად ემთხვევა.
„უფრო სუფთა ენერგიის წყაროებზე გადასვლა რთული ამოცანაა ტრადიციული ენერგეტიკის ძლიერი ტრადიციების მქონე ქვეყნებისთვის. ჩვენ ვხედავთ ცოდნის, გამოცდილებისა და მარეგულირებელი პრაქტიკის გაზიარების შესაძლებლობებს. გარდა ამისა, ჩვენ გვაქვს კონკრეტული გეგმები წყალბადის წარმოების შესახებ, რაც სერბეთთან მომავალი თანამშრომლობის დამატებით პერსპექტივებს ხსნის“, - დაასკვნა მინისტრის მოადგილემ.